Yelonky
Kwiecień 21, 2024, 07:02:41 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: BItwa 2023.08.04  (Przeczytany 528 razy)
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636Zobacz profil Email
« : Sierpień 10, 2023, 02:47:02 pm »

Ku pamięci krótki opis bitwy z ostatniego piątku, stoczonej między wojskami księcia śląskiego Henryka oraz kasztelana na Jarocinie Bronisława. Książę miał problemy z innymi sąsiadami, wobec czego nie zgromadził tak dużych sił, na jakie liczył. W efekcie kasztelan jarociński poprowadził w pole podobną liczbę konnych. Ślązacy mieli przewagę w liczbie rycerstwa, ale część zbrojnych wielkopolskich służyła od lat i swoim doświadczeniem nadrabiali braki w wyposażeniu i jakości koni. Książę miał ze sobą trzy hufce pieszych zbrojnych do dobywania zamków, których posłał w pole. Bronisław zostawił większość pieszych pachołków w obozie, zabierając tylko całkiem liczny oddział najemnych kuszników.
Do bitwy doszło w pełni lata, przy pięknej lipcowej pogodzie. Książę Henryk wymanewrował wojska wielkopolskie i nie dał się zaskoczyć wysłanym zagonom lekkiej jazdy. Wielkopolanie musieli forsownym marszem dogonić Henryka i dotarli zmęczeni na pole walki. Nie odebrało im to jednak animuszu i szybko sprawili szyk. W centrum stanęli kusznicy, na lewym skrzydle zbrojni konno (w tym grupa kuszników), całe rycerstwo stanęło na zaszczytnym prawym skrzydle, w oddziałach dowodzonych osobiście przez kasztelana jarocińskiego oraz rycerza Jaromira z Kobylina. Henryk ustawił dwa oddziały piechoty w środku pola, na swoim prawym pieszych strzelców, a trzy oddziały jazdy na lewym.
Po sprawieniu szyków, wojska ruszyły naprzeciw sobie. Pierwsi natarli konni weterani na lewym skrzydle wielkopolskim, ale zostali powstrzymani silnym ostrzałem wrogich piechurów. Dowodzący Wielkopolanami Iwo ze Smolic zebrał zamieszany oddział, ale nie ponowił ataku, tylko umnie zmienił kierunek ataku w kierunku wrogiego centrum, gdzie nadchodziła nieprzyjacielska piechota.
W tym czasie Henryk raźnym kłusem posuwał swoje rycerstwo naprzód. Chytry kasztelan Bronisław wstrzymywał swoich rycerzy, wyciągając tylko szyk wojska w prawo, aby przeskrzydlić przeciwnika. Henryk natarł na centrum wroga, ale zarośla na miedzach przeszkadzały sprawnie nabrać impetu koniom, a gęsty ostrzał z kusz przeciwnika dwukrotnie zatrzymywał szarżę na przeszkodzie i zmuszał do wycofania.
W tym czasie Bronisław starł się z sąsiednim oddziałem rycerstwa znad Odry, a Jaromir spróbował wyjść na jego tyły. Sytuację ratowała lekka jazda śląska, która z dużym poświeceniem odepchnęła jego rycerzy na pobliski pagórek. Jaromir ponowił szarżę, stając w pierwszym szeregu i tym razem jego rycerze zdecydowanie pokonali nieprzyjaciół, którzy rzucili się do ucieczki. Jednak dzielny rycerz otrzymał ciężką ranę kopią i spadł z konia. Nie chciał jednak odejść na tyły i z pomocą dwóch giermków zagrzewał oddział do dalszej walki.

W tym samym czasie wielkopolscy konni weterani po ciężkiej walce pokonali piechotę śląską w centrum. Gros rycerzy księcia Henryka znalazło się w matni, jako, że oddziały na obu ich skrzydłach zostały pokonane. Naciskani silnie od frontu, zaczęli ustępować, aż w końcu ich odwrót przemienił się w ucieczkę. Tylko rycerz Iwo z Łoziny ze swoją chorągwią stawiał zacięty opór i rwał się ponownie do szarży. Jednak książę Henryk z dworzanami uchodził już z pola, wojsko dookoła w grupkach podążało za nim i nie było nadziei na odmianę losu starcia. Piechurzy śląscy trzymający prawe skrzydło w porządku zeszli z błonia, ciesząc się, że nie podzielili losu kolegów ostro posieczonych o strzał z łuku dalej.

Zdjęcia wojsk uczestniczących po stronie kasztelana jarocińskiego.


* Rycerstwo01.jpg (1055.63 KB, 1600x900 - wyświetlony 48 razy.)

* Rycerstwo02.jpg (940.51 KB, 1600x900 - wyświetlony 50 razy.)

* Rycerstwo03.jpg (1074.9 KB, 1600x900 - wyświetlony 50 razy.)

* Rycerstwo04.jpg (997.43 KB, 1800x792 - wyświetlony 50 razy.)

* zbrojni01.jpg (441.18 KB, 1200x387 - wyświetlony 49 razy.)

* zbrojni02.jpg (893.71 KB, 1267x1000 - wyświetlony 43 razy.)
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!