Yelonky
Grudzień 08, 2024, 01:05:17 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Źródła i inspiracje  (Przeczytany 752 razy)
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 361



Zobacz profil WWW Email
« : Styczeń 04, 2023, 03:41:48 pm »

Czytam, maluję, szukam różnych ciekawych źródeł i inspiracji, więc pomyślałem, że można je wszystkie zebrać w jednym miejscu, może komuś jeszcze się przyda Na początek- genialna strona o polskich władcach: http://www.poczet.com/

Ja co prawda skupiam się na Henryku Brodatym i jego synu, Henryku Pobożnym, a dla nich historycznym przeciwnikiem z Wielkopolski jest Władysław Odonic, ale ciekawą postacią jest też Przemysł I, syn Odonica, ojciec Przemysła II, pierwszego polskiego króla od 200 lat (http://www.poczet.com/przemysli.htm). Warto zwrócić uwagę, że w heraldyce Przemysł I posługiwał się symbolami wiązanymi z sir Lancelotem z Jeziora: trzy pasy, trzy lilie oraz lew.

Polecałem też chyba każdemu z osobna świetny kanał o historii Polski- bardzo dokładnie jest tam omówione rozbicie dzielnicowe, można się w końcu połapać, kto jest kim, kto czego dokonał, kogo nie lubił i dlaczego. Miniseria o bitwie pod Grunwaldem to już zupełny majstersztyk, a 2 odcinki o walczących tam armiach, każdy trwający niemal godzinę, z dokładnym omówieniem każdej chorągwi, to idealny materiał do puszczenia w trakcie malowania
https://www.youtube.com/playlist?list=PLBJEVn1h83HxvCVusUnwJqCoHIZed96Rt
Zapisane

Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 361



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Styczeń 15, 2023, 02:23:20 am »

Ciekawa i niezwykle rzadka relacja bezpośredniego uczestnika średniowiecznej bitwy. Rycerz Jean De Joinville brał udział w VII krucjacie i opisał (podyktował) swoje doświadczenia w "Czynach Ludwika Świętego, króla Francji". Księga ta została spisana około 50 lat po krucjacie, więc należy, jak wszystkie źródła, traktować ją ostrożnie, ale jest to chyba jedyny potwierdzony dokument z epoki autorstwa samego uczestnika walk. Poniżej filmik z krótkim urywkiem dzieła, opisującym chyba bitwę pod Mansurą:
https://www.youtube.com/watch?v=JcCpylvzSqk&ab_channel=HistoryUncovered

Jakby ktoś był zainteresowany całością, mam polskie tłumaczenie w pdfie. Niestety, nie zmieściło się jako załącznik do tej wiadomości.
Zapisane

Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 361



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Październik 10, 2024, 09:52:18 pm »

Bardzo ciekawy wykład do posłuchania przy malowaniu:
https://www.youtube.com/watch?v=F_UIRw9GddA&ab_channel=GeorgetownUniversityWargamingSociety
Zapisane

Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1640



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Październik 17, 2024, 04:20:41 pm »

Człowiek ładnie opisuje źródła problemów z grami komercyjnymi - potrzeba sprzedać, więc powinny być podobne do innych, żeby nie powiększać bariery wejścia, rozszerzanie zakresów objętych przepisami pozwala wejść w nowe okresy potencjalnym graczom (i sprzedać figurki) itd. A to powoduje, że są niejako z definicji bardzo uogólnione, bo nie dostosowują się do miejsca i czasu.

Na końcu podaje cechy walki średniowiecznej, które należy uwzględnić. Ciekawe, że o tym samy rozmawialiśmy.
Jedna uwaga subiektywna - w walkach w Polsce i okolicach manewr i dowodzenie są dużo ważniejsze niż u nieszczęsnych anglosasów. W sumie to autor zawęża średniowiecze do swoich okolic.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2024, 02:22:21 pm wysłane przez Adam » Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!