Yelonky
Marzec 28, 2024, 04:26:56 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Klubowa kampania starożytna- wojny Pyrrusa w Italii i na Sycylii  (Przeczytany 1168 razy)
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« : Grudzień 31, 2022, 03:53:36 pm »

Panowie, pora rozpocząć konkretne przygotowania do naszej kampanii Tak na prawdę są 3 rzeczy, które muszą się wydarzyć, zanim zaczniemy:
1. Spotkać się, by "na sucho" rozegrać kilka tur kampanii (bez bitew lub z jakimiś symulowanymi wynikami), zobaczyć, jak ten system działa, by wszyscy się z nim zapoznali i zgłosili ewentualne uwagi i zastrzeżenia. W skrócie powiem, że jest to zmodyfikowany i rozbudowany system kampanijny z Fantastic Battles, więc jak ktoś to czytał, to generalnie powinien ogarniać, o co chodzi
2. Trzeba w końcu zebrać w jednym miejscu listę wszystkich dostępnych oddziałów, aby zobaczyć, czy nam czegoś nie brakuje i czy czegoś nie trzeba domalować. Była próba zebrania wszystkiego do kupy na mailu, ale średnio to wyszło, więc proszę, by tutaj każdy wpisał listę oddziałów, które ma gotowe do gry. Ewentualnie można dopisać to, co w krótkim czasie można domalować, ale w osobnej sekcji.
3. Zdecydować, kto czym chce grać

Proponuję, by kampanię rozpocząć między calendas Martii a calendas Aprilis, czyli generalnie w marcu Marzec historycznie był miesiącem, w którym konsulowie obejmowali urzędy, więc nadaje się w sam raz na początek Bitwy rozgrywane będą, oczywiście, na zasadach IN BELLONAE HORTIS, które do tego czasu na pewno będą już udostępnione powszechnie i w czytelnej formie

Poniżej lista moich wojsk gotowych do walki:

Rzym:
4 oddziały hastati
2 oddziały principes
3 oddziały triarii
2 oddziały velites
2 oddziały equites
2 generałów

Razem daje to niepełne 2 legiony weteranów. Do początku kampanii domaluję jeszcze 2 oddziały principes i co najmniej 2 oddziały velites, to będą 2 pełne legiony.

Epir/ Magna Grecia:
5 oddziałów falangi typu macedońskiego (falangitów)
4 oddziały hoplitów
3 oddziały thureophoroi/ peltastów
4 oddziały ciężkiej kawalerii
2 oddziały lekkiej kawalerii
2 słonie
2 generałów

Dodatkowo mogę do marca dorobić co najmniej 3 oddziały piechoty kartagińskiej, która z powodzeniem może robić za hoplitów. Możliwe też, że wezmę się za przepodstawkowywanie Epiru, co zapewne poskutkuje dodatkową jednostką hoplitów
Zapisane

MaciekS
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 17



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Grudzień 31, 2022, 04:54:37 pm »

Ode mnie dla Epiru/Magna Grecia:
4 x oddział falangi macedońskiej
2 x oddział Galatów
1 x oddział osadników z Judei/Egiptu (lekka piechota)
2 x słoń afrykański
1 x agema konna (ciężka piechota)
2 x procarze (łącznie 12stu)

Generalnie moje oddziały są na podstawkach pustynnych - więc do wykorzystania jeżeli nie będzie to nikomu przeszkadzało.

Najbliższy Piątek to święto więc wolne - może zatem tego dnia umówimy się na tą symulacje kampanii "na sucho"?

Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Grudzień 31, 2022, 05:18:05 pm »

4x oddział Samnitów
4x hoplici greccy (po 2 w tunikach i linotoraksie)
6x lekkozbrojni (w tym 1 łucznicy, 1 procarze)
2x podstawka wodza
dodatkowo
10x kohorta rzymska - "cezariańska" [można opcjonalnie użyć jako principes]

W imieniu Michała
Galowie:
4x piechota
4x lekkozbrojni/ew. 2-4 piechoty (pojedyncze podstawki)
3x kawaleria

Dodam dla przypomnienia moje szacunki.
Jeden oddział piechoty to około 12 figurek piechoty lub 5-6 jazdy, ważne, żeby front podstawek miał ok.12cm. Lekkozbrojni ok.5-6 figurek na podobnym froncie. Falanga sarissoforoi ok.24 figurki, oddział triari ok.6.
Liczebność przeliczeniowa oddziału piechoty 600-800, falanga macedońska ok.1500, triari ok.300.
Kawaleria i lekkozbrojni ok. 300-400.

Na marginesie jako ciekawostka - w ostatniej bitwie wg tych wyliczeń brało udział:
Po stronie Pyrrusa 6000 falangi, 3000 hoplitów, 1400 lekkozbrojnych, 700 hetajrów, 700 jazdy greckiej, razem ok.12500 wojowników.
Po stronie rzymskiej 6000 legionistów, 1750 velites, 700 ekwitów i 1000 jazdy sprzymierzonej, razem 9400 wojowników.

EDIT: poprawki wyliczeń
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2023, 11:59:11 am wysłane przez Adam » Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #3 : Styczeń 01, 2023, 02:43:03 am »

Jazdy sprzymierzonej było 1500
Zapisane

Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Styczeń 02, 2023, 11:58:28 am »

Raczej 1000-1100. Machnąłem się i ekwitów było ok.700.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Kuba
Członkowie klubu
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 1


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Styczeń 03, 2023, 12:00:17 am »

Ja nie mam na razie antyku ale jestem chetny i w miare dyspozycyjny do gry
Zapisane
SebastianG
Członkowie klubu
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 6


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Styczeń 15, 2023, 05:30:36 pm »

Numidia Słoń, 4 lub 6 oddziałów lekkiej piechoty, 2 oddziały "ciężkiej" piechoty, 8 oddziałów z łukami i procami, prawie 5 kawalerzystów
Zapisane
SebastianG
Członkowie klubu
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 6


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Styczeń 15, 2023, 05:32:32 pm »

Ponadto z tego mam to można jeszcze użyć 5/6 oddziałów Traków/Thueropronoi i dwa oddziały Galatów.
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Maj 23, 2023, 01:26:31 pm »

Ponieważ w końcu mamy ruszać, przynieście proszę swoje klocki do klubu, żeby potem się nie zdziwić, że czegoś brakuje. Ja wszystko przyniosłem.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!