Yelonky
Marzec 28, 2024, 04:23:03 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rzym-serial  (Przeczytany 6293 razy)
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« : Marzec 16, 2011, 10:59:09 pm »

Właśnie obejrzałem 1 sezon "Rzymu". Od strony historycznej nic specjalnego, z grubsza trzymają chronologię, a wybrane zdarzenia są osią fabuły. Scen batalistycznych nie ma, bo trudno za takie uważać jakieś krótkie bijatyki. Same bijatyki potrafią być malownicze, ale nic więcej. Jest to raczej film obyczajowy w konwencji starożytnego Rzymu.
I tutaj są elementy, wcale liczne, dla których warto go obejrzeć, np.:
-ciekawie pokazuje obyczaje związane z wierzeniami
-interesująco pokazano rolę niewolników
-ładnie pokazano brutalność Rzymian (i zapewne całości ówczesnego świata)
-podobało mi się odgrywanie postaci, i to prawie wszystkich -każdej nadano charakterystyczne rysy i muszę powiedzieć, że w mojej opinii dobrze pasują do poszczególnych osób (inna sprawa, na ile są zgodne z rzeczywistością, ale przypuszczam, że jest za mało danych na takie porównania)
-w postaciach (fikcyjnych) legionisty i centuriona interesująco (znowu!) pokazano możliwą sytuację legionistów -ich stosunek do służby, problemy osobiste itp.; bojowa postawa i esprit de corps legionistów jest porywająca
-scenografia mi się podobała, chociaż mam wrażenie, że forum itp. miejsca są jakby zbyt małe (pewnie cięli koszty); w zamian uliczki i zaułki miasta oraz wystrój wnętrz bardzo ładne
-jest sporo smaczków w detalach, np.legionista-weteran, prawdziwy zabijaka, który nie wie, jak się torturuje człowieka "bo od tego są specjaliści...", prezent od Attii dla Serwilli itp.
-można włączyć opcję z opisami kontekstowymi, gdzie są rozmaite wstawki historyczne (o zwyczajach, funkcjach osób itd.)
Generalnie podobało mi się i polecam, pod warunkiem, że ktoś nie oczekuje filmu stricte historycznego. Dla poczucia klimatu tamtego świata jest, jak sądzę, bardzo dobry.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2011, 01:19:06 pm wysłane przez Adam » Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Marzec 17, 2011, 02:06:21 am »

Również polecam ten serial. Wiernie trzyma się realiów i źródeł historycznych i archeologicznych. Co do przestrzeni- forum romanum nie było duże, chociaż sam w Rzymie nie byłem, było tam wielu moich znajomych, a także rodzice i wszyscy mówili, że spodziewali się czegoś zdecydowanie większego. Uważam, że serial, nawet z powodzeniem, stara się oddać mentalność starożytnych Rzymian, ich system wartości, ukazać ich życie codzienne w sposób, o jakim nie mówi się w szkołach.
Wielkich scen batalistycznych faktycznie tam nie ma, lecz w jednym z pierwszych odcinków w ciekawy sposób pokazano taktykę walki centurii rzymskiej.
Swego rodzaju rekomendacją może być fakt, że konsultantem pierwszej wersji tłumaczenia Rzymu na język polski był prof. UW Adam Ziółkowski, wybitny znawca historii Rzymu. A on nie podpisywał by się pod czymś, co stoi w sprzeczności z jego poglądami oraz z faktami.
Zapisane

Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Marzec 17, 2011, 08:47:35 am »

Ja nie zauważyłem zbyt dużo taktyki, poza tym, że mieli gwizdek i trzymali szyk. Zawstydzony
A o forum nie wiedziałem, ale to miło, że jest aż tak dobrze z realiami.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Darek
Członkowie klubu
Użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 53


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Marzec 23, 2011, 09:26:03 am »

To obejrzyj tez drugi sezon, tam będzie więcej "wielkiej polityki", kilka bitew. Fajny serial przygodowy.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!