Yelonky
Marzec 29, 2024, 10:27:57 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Niepodległość  (Przeczytany 6705 razy)
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« : Listopad 15, 2018, 08:26:15 pm »

Hej!
Ktoś z Was oglądał w telewizji "Niepodległość"?
Ciekaw jestem Waszych opinii jako fachowców.
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Listopad 16, 2018, 10:17:12 am »

Nie widziałem. Gdzieś to można jeszcze obejrzeć?
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Listopad 16, 2018, 07:34:07 pm »

Jakiś czas był na Ninotece, ale teraz to nie wiem...  Na YT są tylko zwiastuny.
Zapisane
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Listopad 16, 2018, 08:03:51 pm »

W najbliższą niedzielę, na TVP 1, godz 17.25.
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Listopad 17, 2018, 04:00:12 pm »

Dziękuję, postaram się obejrzeć.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Listopad 19, 2018, 08:55:42 am »

Obejrzałem na razie tylko kawałek początku, resztę nagrywałem. Zdjęcia ciekawie dobrane i kolorowane, podoba mi się. Trochę mnie tylko raziło powtarzanie niektórych ujęć po dwa razy. Co do komentarza, to jest raczej powierzchowny opis, popularno-stereotypowy powiedziałbym. Dla przykładu o Radzie Regencyjnej, jeżeli dobrze słuchałem, było jedno zdanie - że się rozwiązała. W sumie trudno mieć pretensję - to jest dla szerokiej publiczności i w ok.1,5 godz. zmieścić kilka lat gęstej historii raczej trudno. Jak obejrzę resztę, to może coś dopiszę.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Listopad 20, 2018, 11:06:15 am »

Obejrzałem całość i podtrzymuję opinię - ciekawe zdjęcia, nieźle dobrane do tekstu. Opis powierzchowny, popularyzatorski. Fragmentami detaliczny (np. o niepodległości Zakopanego, taka ciekawostka), momentami po łebkach. Końcówka na szybko chyba robiona - jakiś fragment, że w odbudowanej Polsce tworzono szkoły i przypadkowe trzy postacie z międzywojnia wymienione. Potem szybkie przejście do wypadków poznańskich, Grudnia 1970r. i Solidarności. Trochę od czapy.
Miałem też wrażenie, że klimat propiłsudczykowski - dla przykładu opisano zabójstwo prezydenta Narutowicza, ale o zamachu majowym w 1926r. ani słówka. Może tylko uprzedzony jestem.  Niezdecydowany
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2018, 08:47:40 pm wysłane przez Adam » Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Listopad 20, 2018, 04:17:53 pm »

Film bezpiecznie kończy się w roku 1923, co pozwala nie poruszać tematu Przewrotu Majowego. W moim odczuciu jest to zgrabnie opowiedziana bajka dla ogółu, tak, żeby była jak najbardziej przystępna i zapamiętana. To jednak półtorej godziny nazw, nazwisk, dat, miejsc i wydarzeń. A w sumie dotyczy raptem pięciu lat naszej historii.
Też uważam, że "niepodległościowa" klamra dot. Poznania, Solidarności itd, była zbyt nachalna. Chyba tylko dzięki temu, że producentem był Polsat,  nie jest to aż taka tuba propagandowa.
Cieszę się, że film wywarł pozytywne odczucie. Miałem w tym trochę swojego udziału...  Chichot Chichot Chichot
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!