Yelonky
Marzec 19, 2024, 04:43:25 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Łucznictwo historyczne  (Przeczytany 5880 razy)
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« : Październik 04, 2018, 12:48:13 pm »

Zapewne mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wyglądało historyczne użycie łuku. Ten filmik daje bardzo dobre wyobrażenie na ten temat:

https://www.youtube.com/watch?v=BEG-ly9tQGk

Triki Legolasa przestają robić aż takie wrażenie

Gdzieś kiedyś słyszałem tezę, że szybkostrzelność broni palnej przegoniła szybkostrzelność łuku dopiero wraz z wynalezieniem karabinu maszynowego w II połowie XIX wieku. Generalnie zawsze się z tym zgadzałem, ale ten filmik dobrze pokazuje skalę zjawiska.
Zapisane

Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Październik 05, 2018, 11:37:30 am »

No tak, tylko szybkostrzelność zwykle kłóci się z celnością. A z kolei wysyłanie dłuższy czas chmury strzał szybko zużyje zapas pocisków i co dalej? Teoretycznie w minutę można posłać kilkanaście strzał (a nawet więcej), łucznik w zapasie miał kilkadziesiąt do stu z hakiem (?), to po 10 minutach nie ma czym strzelać.
Takie tam rozważania.
Ale faktem jest, że "terror ogniowy" można na krótki czas uzyskać.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Październik 08, 2018, 08:41:07 am »

Myślę, że te techniki nie miały większego wpływu na zastosowanie łuku w dużych bitwach, ale już podczas niewielkich potyczek (czegoś takiego, jak planujemy robić w średniowieczu w 28mm) jak najbardziej
Zapisane

Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Październik 08, 2018, 09:35:01 am »

Musimy tylko uważać, żeby z tego jakieś wunderwaffe nie wyszło.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #4 : Październik 08, 2018, 12:07:01 pm »

Jeśli będziemy chcieli zatrzymać i tylko lekko modyfikować mechanikę z mojej gry, to można takie strzały oddać poprzez karty Raczej mi się też wydaje, że łuczników, którzy osiągali taką szybkostrzelność i potrafili takie triki wykonywać, było stosunkowo niewielu, więc to by były zdolności specjalne jakiś pojedynczych żołnierzy, a nie każdego łucznika w grze
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!