Yelonky
Marzec 29, 2024, 12:01:40 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Maskowanie  (Przeczytany 8008 razy)
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« : Październik 04, 2016, 11:35:24 am »

Rośnie nam cały czas ilość pojazdów, ale mi ciągle czegoś w nich brakuje... Oglądając sobie zdjęcia i filmy z Normandii, Włoch, Holandii i Arden dotarło do mnie w końcu, czego. Mianowicie maskowania. Np. na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=vm4qOkioLus większość pojazdów (zwłaszcza niemieckich)- od czołgów, przez transportery po kubelwageny i motocykle ma na sobie jakieś krzaki, gałęzie i podobne śmieci. Oczywiście, są i inne źródła, gdzie maskowania nie ma- wydaje mi się, że mogło to zależeć od tego, czy generalnie wojsko nacierało, czy się broniło. Myślę, że gdyby kilka pojazdów upstrzyć takimi dodatkami, to mogłoby to dodać sporo charakteru naszym wehikułom
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2016, 11:43:03 am wysłane przez Bayard » Zapisane

Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Październik 04, 2016, 01:28:10 pm »

To w sumie chyba dosyć oczywiste. W przypadku Shermanów dochodzą jeszcze cuda wzmacniające pancerz, a dla wszystkich graty, które wożono.
Alianci często na zdjęciach mają jakieś siatki maskujące (chciałem tak na początek Fireflya ozdobić, Cromwella też), Niemcy to raczej krzaki wozili. Takie mam wrażenie.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Listopad 29, 2016, 07:27:10 pm »

W Normandii, ze względu na panowanie w powietrzu Aliantów, Niemcy zmuszeni byli maskować pojazdy zieleniną, zwłaszcza, że teren temu sprzyjał.





Zapisane
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Listopad 29, 2016, 07:31:45 pm »

Zresztą druga strona robiła dokładnie to samo, pomimo, że Niemcy NIE panowali w powietrzu...



Zapisane
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Listopad 29, 2016, 07:36:48 pm »

Puma.

Zapisane
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Listopad 29, 2016, 07:42:38 pm »

Cromwell.


Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Listopad 29, 2016, 09:47:30 pm »

Świetne zdjęcia.  Spoko
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Listopad 29, 2016, 10:21:33 pm »

Tu czołgi w maskowaniu określanym jako "Burlap camo". (Kamo konopne??? Raczej chodzi o siatkę przeplataną skrawkami płótna jutowego?)






Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Listopad 30, 2016, 08:23:59 am »

Ten burlap to mi się podoba, tylko z czego to zrobić na modelu?
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Listopad 30, 2016, 08:50:50 am »

Akurat Cromwella robią na gotowo.



Zapisane
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Listopad 30, 2016, 08:54:07 am »

Co do innych pojazdów, to pewnie ręczna robota z green stufu, czy jak to sie tam nazywa...
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Listopad 30, 2016, 12:44:58 pm »

To  muszę pomyśleć, bo z green stuffu to upierdliwa robota (dwieście paseczków...), a modele już mam, to nie będę kupował nowego, szczególnie, że drogi  i w żywicy, co w przypadku tej firmy słabo wróży. Może sobie po prostu powycinam z czegoś?  

Tak a propos maskowania aliantów - niekoniecznie myśleli o samolotach, zamaskować czołg generalnie trzeba. Nawet widać, że na części czołgów kamuflarz jest jakby tylko od frontu - czyli ppanc, a nie plot. 
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Listopad 30, 2016, 01:02:26 pm »

Zamiast Green Stufu, można użyć cienkiej ołowianej taśmy. Chyba jest coś takiego do nabycia w sklepach wędkarskich na ciężarki.
W niektórych figurkach kolekcjonerskich, w dużej skali, były takie arkusiki cienkiego ołowiu właśnie na pasy i paski ( do broni, plecaków itd). Jest to o tyle wygodne, że tnie sie nożyczkami lub skalpelem, a po uformowaniu trzyma kształt i nie sprężynuje.

Cytuj
W sprzedaży mamy taśmy ołowiane, drut oraz blachy . W sklepie internetowym proponujemy Państwu następujące średnice: drut od 1 -5 mm; taśmy od 1-5 mm, blacha od 0,5-3 mm.
Zapisane
plewako
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 11


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #13 : Grudzień 25, 2019, 04:23:03 pm »

Jako listowie najbardziej praktyczne są trociny (przesiane przez sitko do herbatki) dla hełmów i małych skal (1/100, HO, może 1/72); dla większych nawet gąbka; a na burlap najprościej wykorzystać niezawodny papiur...
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!