Yelonky
Marzec 29, 2024, 04:00:17 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: szok  (Przeczytany 5689 razy)
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« : Wrzesień 04, 2015, 07:04:05 pm »

Z cyklu, kto to powiedział:

"... Nie oglądajmy się na wszystkie strony. Nie chciejmy żywić całego świata, nie chciejmy ratować wszystkich. Chciejmy patrzeć w ziemię ojczystą, na której wspierając się, patrzymy ku niebu. Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie – aby nie ulec pokusie „zbawiania świata” kosztem własnej ojczyzny. Przypomina mi się tak wspaniale przedstawiony w powieści Gołubiewa „Bolesław Chrobry” i Parnickiego „Srebrne orły” fragment. Oto cesarz Otto III kusi Bolesława Chrobrego, czyni go patrycjuszem rzymskim i chce go ściągnąć do Rzymu. Ale król nie dał się wyciągnąć z Polski, z ubogiego Gniezna, na forum rzymskie. Został w swoim kraju, bo był przekonany, że jego zadanie jest tutaj. Naprzód umocnić musi swoją ojczyznę, a gdy to zrobi, pomyśli o innych, o sąsiadach. Niestety, u nas dzieje się trochę inaczej – „zbawia” się cały świat, kosztem Polski. To jest zakłócenie ładu społecznego, które musi być co tchu naprawione, jeżeli nasza Ojczyzna ma przetrwać w pokoju, w zgodnym współżyciu i współpracy, jeżeli ma osiągać upragniony ład gospodarczy.

Nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny..."













Stefan kardynał Wyszyński, 24 grudnia 1976 r
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 04, 2015, 08:25:05 pm »

Pięknie powiedział. Nie tylko zresztą to.

A z czego ten szok?
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 04, 2015, 08:56:22 pm »

A z czego ten szok?
Że tak aktualne.
Po tylu latach.
A podobno kiedyś rządzili ludzie narzuceni przez obce państwo. A teraz 25 lat wolności ...
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Wrzesień 05, 2015, 11:59:34 am »

Przypuszczam, że kardynałowi chodziło o mentalność typu "Za wolność naszą i waszą" itp., przy czym w czasach, kiedy "o naszą" było trudno, łatwo popaść w idee ponad lokalne - paradoksalnie może je być łatwiej realizować. Dla przykładu dzisiejszy pęd do "europejskości". Niestety mentalność utrwalona dwoma stuleciami zaborów (z krótką przerwą, po której zaorano pokolenie wychowane w wolności) jest silnie zakorzeniona. W uproszczeniu można ją chyba porównać do braku wiary we własne siły. Dlatego mnie nie szokuje aktualność, a raczej podziwiam przenikliwość myśli.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Piotrek
Członkowie klubu
Użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 59


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Wrzesień 08, 2015, 07:10:13 am »

Ale o co Wam w tym przypadku chodzi? Aby nie przyjmować migrantów?
Zapisane
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #5 : Wrzesień 08, 2015, 08:48:16 am »

Mnie bardziej poraziła ta historia o Bolesławie Chrobrym, który nie uległ pokusie by zostać patrycjuszem w Brukseli.
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Wrzesień 08, 2015, 09:32:13 am »

Bo on wolał pracować na siebie, a nie robić za bogatego lokaja u innych.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Piotrek
Członkowie klubu
Użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 59


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Wrzesień 08, 2015, 01:46:44 pm »

Nic mi nie wiadomo aby Chrobry odstał taka propozycję od cesarza. Byłoby to mało realne. W państwie patrymonialnym, gdzie władca jest jego fizycznym właścicielem oznaczałoby utratę władzy. On musiał być na miejscu i tę władzę nieustannie potwierdzając np. przez podróże po kraju, niedawno wszak powstałym. Wyjazd do Rzymu nie byłby dla niego awansem, a degradacją. Zdałby się całkiem na łaskę i niełaskę cesarza. Zresztą jako pachole w latach 70. IX w. przebywał jako zakładnik na dworze cesarskim w Kwedlinburgu. Otton III chciał Chrobrego przekonać do swych planów uniwersalitystycznej chrześcijańskiej Europy i renovatio imperii, dlatego potrzebowałby go właśnie w Polsce. Wyszyński powołuje się na powieści historycznej, które od faktów często są bardzo odległe.
Zapisane
michal
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 112


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Wrzesień 08, 2015, 08:07:34 pm »

No.... teraz Piotruś to sobie nagrabiłeś. Żal mi Ciebie.

MB
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Wrzesień 08, 2015, 08:39:42 pm »

Trzeba czytać z uwagą:
Cytuj
Przypomina mi się tak wspaniale przedstawiony w powieści Gołubiewa „Bolesław Chrobry” i Parnickiego „Srebrne orły” fragment.
Zali widać, że powołuje się na powieść. A czy to było naprawdę to nie ma znaczenia dla dalszego wywodu, ponieważ chodzi o obraz zachowania. Nie wiem, czy takiego Tuska ktoś przekonywał do planów budowy akurat chrześcijańskiej Europy, ale parabola jest znacząca. Co prawda wstyd porównywać króla do takiego pana, ale cóż, takie czasy smutne.

Cytuj
No.... teraz Piotruś to sobie nagrabiłeś. Żal mi Ciebie.
Co?
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #10 : Wrzesień 09, 2015, 08:44:10 am »

Piotrze, ależ ja wiem, na czy opierał się kard. Wyszyński.
I zachwyt wywołuje we mnie jego przemówienie, w którym użył paraboli w postaci Chrobrego stworzonego piórem Gołubiewa, a nie zachowanie tegoż Chrobrego.
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!