Yelonky
Kwiecień 18, 2024, 08:01:31 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: "Nasza kompania" - co ma pokazać gra  (Przeczytany 19151 razy)
RAFII
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 32


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #15 : Maj 18, 2018, 12:51:57 pm »

Ruchy są generalnie symultaniczne. Jeśli dochodzi do konfliktu, tzn. np. dwie strony się jednocześnie zauważyły i jednocześnie chcą otworzyć ogień, wtedy rzucamy za inicjatywę każdej grupy i najczęściej ktoś strzeli pierwszy i po rozpatrzeniu trafień szybszej strony ci, co mogą z przeciwnej drużyny odpowiedzą ogniem. Może się jednak zdarzyć, że efekt ostrzału będzie taki, że nikt nie odpowie (wszyscy zostali przykryci ogniem lub spanikowali). Jeśli rzut na inicjatywę wyjdzie jednakowy- co się rzadko zdarza- to obie strony strzelają jednocześnie.

Napisałeś o rzucie na inicjatywę (2K6). Czy wynik rzutu jest modyfikowany jeżeli grupa jest weteranami lub rekrutami ?
Zapisane
RAFII
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 32


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #16 : Maj 18, 2018, 12:55:22 pm »

Przy teście reakcji (2K6) bierze się pod uwagę wyszkolenie ?

Weterani lub Rekruci, czyli +/- do rzutu kostkami ?
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #17 : Maj 21, 2018, 10:42:55 am »

Nie. To ma być czysto losowe określenie, kto działa pierwszy.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #18 : Maj 21, 2018, 12:08:02 pm »

Dokładnie. Wyszkolenie bierze się pod uwagę przy morale oraz strzelaniu (jeśli celem ostrzału są weterani, to trochę trudniej ich trafić- zakładamy, że mają doświadczenie w wyszukiwaniu lepszych miejsc do ukrycia i generalnie mniej się wychylają).
Zapisane

RAFII
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 32


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #19 : Maj 21, 2018, 02:24:35 pm »

Na poziomie kompanii, oprócz dowódcy kompanii wystawiacie w etacie jeszcze innych oficerów, NCO, innych ?
Zapisane
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #20 : Maj 21, 2018, 04:00:36 pm »

Tak, każdy pluton i drużyna ma swojego dowódcę. Ich główną rolą jest motywowanie żołnierzy- gdy któryś się przestraszy, tylko oficer lub podoficer może go "odstraszyć" i zmotywować do dalszego działania.
Zapisane

Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #21 : Maj 22, 2018, 09:40:10 am »

Oczywiście wydają również rozkazy.    Chichot
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
RAFII
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 32


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #22 : Maj 24, 2018, 06:46:12 am »

Czy na przepisach "Nasza Kompania" można wystawić sekcję/ drużynę na Nadzorze (Overwach) ? Zgodnie z zasadą sekcja rkm zabezpieczała ruch sekcji strzeleckiej i na odwrót.

Czy obrońca wystawia swoje sekcje/ drużyny na polu walki na początku rozgrywki, czy ich rozmieszczenie jest zapisane przez obrońcę na kartce i wystawiane po ich wykryciu ?

Jaka jest dopuszczalna odległość pomiędzy żołnierzami w ramach drużyny/ sekcji w ataku/ obronie aby mówić o ich koherencji jako całości ? Czy coś takiego wyróżniacie.

Czy snajper porusza się tak samo jak inni, czy wykrycie snajpera jest trudniejsze ?

Czy dowódca kompanii pojawia się na polu bitwy w określonych sytuacjach, czy jego wejście na pole bitwy zależy wyłącznie od woli gracza?   
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #23 : Maj 24, 2018, 12:14:15 pm »

1. Można tak robić, to zależy od wydanych rozkazów.
2. Zależy jak nam się chce. Normalnie obrońca zapisuje pozycje na mapce. Atakujący też w ograniczony sposób pokazuje swoje (np. wystawia tylko czołową figurkę) - szczególnie gdy obie strony atakują. Wystawiamy figurki na stół, kiedy zostaną wykryte.
3. Nie ma takiej, natomiast jest zasięg dowodzenia (chyba 10m na przekazanie rozkazu) i wpływu (ok.5m) - głównie podnoszenie motywacji. Spójność sama zaczyna zanikać, jeżeli rozproszymy oddział. Zasadniczo tam, gdzie fizycznie jest dowódca, to jest kontrola, reszta działa siłą rozpędu (zależnie od ostatniego rozkazu).
4. Jest taki jak inni - wbrew nazwie, to nie są żadni snajperzy, tylko strzelcy wyborowi i normalnie poza bronią i potencjalnie lepszymi umiejętnościami strzeleckimi się nie wyróżniają. Można sobie dorobić regularnego snajpera, ale dotychczas tak nie robiliśmy.
5. Zależy od ustaleń z początku gry.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
RAFII
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 32


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #24 : Maj 24, 2018, 12:43:24 pm »

Dzięki za odpowiedzi.

1A) Jeżeli możecie wyznaczyć Nadzór (Overwach) to dowódca plutonu/ drużyny może to zrobić i jaki wpływ to ma na reakcję oddziałów? tzn. czy jak obrońca ma wyznaczony nadzór to na bonus przy teście reakcji ? W poprzednich odpowiedziach napisaliście, że wygrywa kto ma więcej na 2K6.

1) Czy macie wyliczone dla innych pojazdów z NW Europy 1944-45 pancerze ?

2) w jaki sposób wyliczacie pancerze, czyli A to np. do 10mm a B to od 11 do 20 mm ?

3) czy jak czołg nie ma szansy na przebicie pancerza to może wyrządzić szkody ? czytałem, że w realu tak było.

4) W opisie AAR znalazłem "Druga drużyna z plutonu Scotta- dowodzona przez sierż. Moby'ego- zbliżyła się w tym czasie do dużego gospodarstwa w centrum i wpadła prosto w przygotowaną przez Niemców zasadzkę - seria z rozstawionego na podwórzu MG ciężko raniła sierżanta, a ..." czy macie opisane zasady ZASADZKI ? Kto na podstawie jakiego rozkazu, gdzie i jak długo może zorganizować zasadzkę?
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #25 : Maj 24, 2018, 09:15:00 pm »

1A. Rozumiem, że przez nadzór masz na myśli jakieś konkretne rozwiązanie z innej gry. U nas nie ma czegoś takiego. Można wydać dosyć dowolny rozkaz, np. poruszamy się skokami, naprzemian osłania sekcja kaemu i strzelecka, obserwujemy na lewo od drogi. To chyba coś w tym stylu?
Fakt, że żołnierze obserwują jakąś okolicę nie daje specjalnych bonusów (chyba, że mają lornetkę), natomiast są minusy za wykrywanie npla poza polem widzenia (czyli odpowiednio dalej od obserwowanego rejonu).

ad.1 i 2 Ja to biorę z takich angielskich przepisów o nieznanej mi nazwie (bez nazwy?) z lat 80-tych. Jest dużo sprzętu, przepisałem tylko bardziej potrzebne. Nie wiem, jak to szacowali, ale ponieważ pomiędzy pojazdami różnice wydają się sensowne, więc nie próbowałem zmieniać. Zresztą, dopóki nie toczymy jakichś większych walk pancernych, to ma w sumie małe znaczenie.

ad.3 Fizycznie nie liczymy tego, ale może wystraszyć npla, co w sumie jest korzystniejsze, bo wyłącza go z walki na jakiś przynajmniej czas (i może dać okazję do dalszego strzelania).

ad.4 Nie mamy przepisów do zasadzki - ktoś po prostu był ukryty na pozycji, oczekując podejścia npla i udało mu się go zaskoczyć - jak to w życiu. Gdyby przeciwnik go obszedł niezauważony i zaskoczył od tyłu, to byłaby nieudana zasadzka.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
RAFII
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 32


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #26 : Maj 28, 2018, 09:07:29 am »

OK, dzięki za odpowiedzi.

Czy jest szansa otrzymać pdf przepisów angielskich z których bierzecie pancerze pojazdów ? Mogę zaproponować na wymianę FoF.

Co do Nadzoru to tak jest on w CoC oraz w Force on Force I lub II. Główną cechą jest wyprzedzenie ostrzału względem przeciwnika. Ale po Twoim wyjaśnieniu mam wątpliwości czy jest to poprawne i odzwierciedla real.

1) Jak opracowaliście zasady do rannych, którzy nie mogą chodzić a powinni być ewakuowani na tyły ? Czy w ogóle jest to uwzględniane w przepisach. Co do opatrywania rannych to czytałem.

2) Jak polegnie dowódca drużyny to jest on zastępowany natychmiast, czy jest jakieś opóźnienie?
3) Czy broń zespołowa np. mg 34 lub 42 jak ma tylko jednego obsługi (ten ostatni) to czy szybkostrzelność się zmienia (np. spada) ?
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #27 : Maj 28, 2018, 10:36:50 am »

Nie mam pdf. To jeszcze sprzed ery pecetów, a co dopiero skanerów.  Chichot

ad.1 To zależy od rzutu na motywację - jest w tym samym miejscu. Koledzy w okolicy sprawdzają, czy chcą się opiekować rannym. Jeżeli tak, to mu pomagają. Jeżeli nie, to zależnie jak jest ranny, może próbować ewakuować się sam, albo ukryć.

ad.2 Nie pamiętam. Chyba rzucamy za inicjatywę k6=5,6, czy ktoś przejął dowodzenie. W przypadku dowódcy plutonu itp. usiłujemy ustalić, kiedy informacja dotrze do następnego w hierarchii (losujemy) i do tego czasu brakuje dowódcy.

ad.3 Spada celność, chociaż nie pamiętam, żebyśmy mieli taką sytuację (zwykle jest obok ktoś, kto zastąpi rannego, chyba, że motywacja im spadnie). Celność i tak rzutuje na ostateczny wynik strzelania, więc na to samo wychodzi (maksimum możliwego efektu, tj. liczby "trafień" spada).
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
RAFII
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 32


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #28 : Maj 28, 2018, 02:07:44 pm »

A jest jakaś szansa na skan tych przepisów ?

Czy jak podam Ci nazwę pojazdu to będziesz mógł mi wpisać jego pancerze w tabeli ?

Czy te przepisy są tylko do zachodu czy też do wschodu (Rosjanie)?
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #29 : Maj 28, 2018, 02:45:34 pm »

Zasadniczo są do wszystkiego. Mogę ci posprawdzać dane dla jakichś pojazdów, skanować mi się trochę nie chce.
Nie wiem też, czy warto - masz różne swoje przepisy, gdzie też są klasyfikacje i nie ma powodu, żeby były specjalnie gorsze, więc może prościej będzie spisać / skonwertować z tego, co masz. To i tak jest tylko jakieś zgrubne przybliżenie.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Strony: 1 [2] 3 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!