Yelonky
Kwiecień 20, 2024, 10:19:26 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Legia Nadwiślańska  (Przeczytany 18268 razy)
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« : Luty 01, 2011, 02:11:06 am »

Kompletuję akurat polską Legię Nadwiślańską i napotkałem pewien problem. Otóż natknąłem się na takie przedstawienia sztandarów tej formacji:



I tutaj mój kłopot. O ile mi wiadomo, Legia Nadwiślańska przejęła chorągwie dawnych Legionów (pewności jednak nie mam), co wskazywało by na pierwszy wizerunek. Skąd więc pomysł, że Legia walczyła pod flagą francuską, jedynie ozdobioną napisem "Cesarz Napoleon pułkowi polskiemu"? Ułani Nadwiślańscy z kolei mają chorągiew, na której napisano"Republique Francaise Legion Polonaise"- co wydaje mi się być trochę dziwne w dobie cesarstwa. Czy tradycje legionowe były w Legii tak silne, że walczyła pod znakami już, w gruncie rzeczy, nie aktualnymi politycznie? Czy też Legia podczas swego istnienia zmieniała sztandary? A jeśli tak, to w jakich latach używała starych chorągwi legionowych, a w jakich nowych, cesarskich?
Zapisane

rafi
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 569



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Luty 01, 2011, 06:01:57 pm »

Ten ostatni sztandar to jeden z sztandarów szwadronowych, jakie pułk Ułanów Nadwiślańskich odziedziczył po ułanach legionowych.

Wszystkie takie sztandary ułani Legii stracili w dość krwawej dla pułku bitwie pod Yevenes (24. marca 1809).
Dowódca pułku - Jan Konopka - otrzymał polecenie pozostawienie sztandarów w Tudeli. Jednak nie informując nikogo pozostawił on tam tylko drzewca, a płachty zabrał, chowając je w swoim wozie bagażowym.

Kiedy ułani wpadli w zasadzkę pod Yevenes, musieli przebijać się przez silne siły hiszpańskie. Stracili przy tym swój tabor, a wraz z nim sztandary.

Sztandar w środku wygląda mi na nadany Legii po połączeniu resztek jej czterech pułków w jeden pułk. Mogli go dostać pod koniec roku 1813, ale prędzej w 1814.

Republikańskie sztandary z kogutami Legia odziedziczyła po legionach, ale nie wiem do kiedy je nosili.

To tyle tak na szybko.

P.S. Napis na sztandarze chyba powinno tłumaczyć się "Cesarza Napoleona Regiment Polski".
Jak to tam jest, Maćku?
Zapisane

"Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie, tylko żeby im zabrać koryto."    JKM
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Luty 01, 2011, 07:58:58 pm »

Dzięki wielkie. Ułanów pewnie nabędę dopiero w marcu, a na razie chciałbym dokończyć pułki już rozpoczęte, więc chwilowo bardziej interesuje mnie piechota...

P.S. Napis na sztandarze chyba powinno tłumaczyć się "Cesarza Napoleona Regiment Polski".

Tutaj akurat się nie pomyliłem- "au" znaczy "dla" (uczyłem się francuskiego kilka lat i coś jeszcze pamiętam )
Zapisane

maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #3 : Luty 01, 2011, 08:24:36 pm »

Potwierdzam wersję Bayarda.
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #4 : Luty 03, 2011, 12:09:59 am »

Na innym forum dano mi już odpowiedź. Na stronie grupy odtwarzającej Legię Nadwiślańską jest artykuł przedstawiający historię tej formacji (http://legianadwislanska.pl/images/stories/pdf/legion_de_la_vistule.pdf -strona 8, ostatnie 2 akapity). Autor porusza w nim m.in temat znaków bojowych. Otóż, zgodnie z jego słowami, piechota Legii nie posiadała własnych chorągwi, a teoria, jakoby przejęła sztandary Legionów z Italii "jest z gruntu nieprawdziwa". Dopiero sformowany w 1813 roku z niedobitków piechoty Legii Pułk Nadwiślański otrzymał chorągiew, wykonaną zresztą w wielkim pośpiechu. Ciekawy przypadek, chyba nie słyszałem wcześniej o tym, by jakikolwiek pułk nie miał chorągwi, a tutaj sprawa dotyczy aż czterech pułków...
Zapisane

Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Luty 05, 2011, 03:11:59 pm »

Ciekawy przypadek to ci frajerzy co przesłużyli w Legii 18 lat

Robert rozumiem, że każdy ma prawo do własnej oceny czyjejś postawy, ale proszę o więcej szacunku dla własnej historii.
 Niezdecydowany
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!