Yelonky
Marzec 28, 2024, 12:21:39 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: mundury Księstwa Warszawskiego  (Przeczytany 11684 razy)
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« : Styczeń 04, 2011, 11:04:05 am »

Czy moglibyście objaśnić mi, jak to było z kurtkami piechoty ?
Czy wyłogi z tyłu były typu polskiego - zawinięte tylko z boku, czy typu francuskiego - podzielone na dwa oddzielne "ogony" każdy zawinięty z obu stron.
Czy zmieniało się to w ciągu okresu napoleońskiego i jaka była praktyka w 1813 - jakie wtedy nosili kurtki (czy mieli polskie sorty mundurowe) ?
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Styczeń 12, 2011, 02:05:38 pm »

Nieeee, nie mogę uwierzyć.
Nikt nie zna odpowiedzi, czy też forum umarło ?
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Jarek
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 6


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Styczeń 13, 2011, 11:31:12 pm »

Ja malując wzoruję się na tych planszach:

http://napoleon.org.pl/plansze.php
Zapisane
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #3 : Styczeń 14, 2011, 03:42:40 pm »

Dziękuję, dziękuję.
Pytanie - czy w 1813 roku tez nosili takie kurtki ?
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Darek
Członkowie klubu
Użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 53


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Styczeń 14, 2011, 06:46:51 pm »

Kiedy będziesz w klubie. Przyniosę album Wojsko KsW według akwarel Sylwestra Zielińskiego.

Pytanie - czy w 1813 roku tez nosili takie kurtki ?
- Wydaje się, że tak , szczególnie, że w 1812 mieli na pewno takie a nie widziałem i nie syszałem aby wojska XW miały 3 "generację" mundurów.
Zapisane
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #5 : Styczeń 18, 2011, 04:18:52 pm »

Dziękuję, ale mi chodziło o to, czy czasem w 1813 nie zabrakło im kurtek wzoru polskiego i czy z musu nie przerzucili się na francuskie.
Chociaż... krakusom w 1814 uszyli specjalne mundury kroju czerkieskiego, to i piechurom krawiec uszył takie jakie zamówili, nieważne gdzie ten krawiec mieszkał, czy w Pcimiu, czy w MIndelsheim.
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Darek
Członkowie klubu
Użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 53


Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Styczeń 18, 2011, 06:27:53 pm »

Szczerze mówiąc (pisząc) koledzy którzy wgłębiają się w temat nie badali jeszcze końcówki 13 i 14 roku. Mundury szyte wg. wzoru 1810 były produkowane w kraju więc w sytuacji gdy fabryki zostały stracone a i zaplecze armii francuskiej było coraz gorsze można wątpić czy szyli specjalnie mundury dla nas. Ale popytam, popszperam
Zapisane
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Luty 05, 2011, 04:16:49 pm »

Dziękuję, ale mi chodziło o to, czy czasem w 1813 nie zabrakło im kurtek wzoru polskiego i czy z musu nie przerzucili się na francuskie.
Chociaż... krakusom w 1814 uszyli specjalne mundury kroju czerkieskiego, to i piechurom krawiec uszył takie jakie zamówili, nieważne gdzie ten krawiec mieszkał, czy w Pcimiu, czy w MIndelsheim.

Oficjalnie oddziały wojskowe Księstwa Warszawskiego zgromadzone w V Korpusie na początku 1813 r. powinny nosić mundury zgodne z przyjętym wzorem z 1810 r.

Większość pułków  z V Korpusu w 1813 r. dążyła do uzyskania pełnego stanu umundurowania wzoru polskiego. V Korpus wyprowadzony z Księstwa przez księcia Józefa do Saksonii był odtwarzany na ziemiach polskich [od stycznia do 7 maja 1813 r.] skąd w miarę możliwości czerpał wyposażenie wzoru polskiego. Podejrzewam, że dla tych dla których zabrakło munduru musiał wystarczyć płaszcz pod którym noszono cywilne ubranie.
Wedle Bignona pod koniec marca 1813 r większość oddziałów miała ogromne braki w umundurowaniu i wyposażeniu z kolei Ludwik de Laveauxa wspomina, że pełne i jednolite wyposażenie i umundurowanie posiadał tylko 1 pułk piechoty.

Poza tym, dywizja gen. Dąbrowskiego [złożona z pozostałości kilku polskich pułków], która działała poza obszarem V Korpusu, przeszła w pewnym momencie na żołd Cesarza, co mogłoby sugerować, że mogli być zaopatrywani w mundury kroju francuskiego.
Wydaje mi się jednak że model "ubierania" pułków polskich wyglądał wtedy tak, że "szefostwo" pułku dostawało pieniądze na wyposażenie i zamawiało w lokalnych manufakturach określony przez siebie wzór munduru.

Pułki "hiszpańskie" 4,7,9 miały mundury innego wzoru niż pułki Księstwa.
Podobnie Legia Nadwiślańska.
W Magdeburgu znajdował się magazyn pułków Legii Nadwiślańskiej i na początku 1813 r. znajdowało się tam ok. 4 tys. mundurów. Był pomysł aby ubrać w nie oddziały Dąbrowskiego.
Zapisane
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #8 : Luty 06, 2013, 01:23:42 pm »

Mam pytanie dotyczące umundurowania 13. Pułku Piechoty XW. Wiadomo, że wyróżniał się on na tle pozostałych oddziałów piechoty armii XW białymi mundurami. Wynikało to bodajże z faktu, że gdy pułk był formowany podczas kampanii 1809 roku w Galicji użyto mundurów austriackich, zdobytych w galicyjskich magazynach. Pułk miał zatem białe mundury z niebieskimi (błękitnymi) wyłogami. Odpowiadało by to barwom 55 Pułku Piechoty Austriackiej, rekrutowanemu właśnie w Galicji i rozwiązanemu po 1809 roku. W związku z powyższym pytania moje są następujące - czy 13. Pułk Piechoty przez cały okres swego istnienia używał mundurów o kroju austriackim, czy też zamienił je po kampanii 1809 roku na te o kroju polskim, wyróżniając się jedynie barwą? I jakie nakrycia głowy używane były w tym pułku? Spotkałem się z opisem, że używano okrągłych kaszkietów, takich jak austriackie, tylko że z orzełkiem i numerem pułku. Na różnych rysunkach z kolei widziałem typowe polskie czapki, jak u innych pułków piechoty
Zapisane

Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Luty 06, 2013, 02:07:01 pm »

Mam książkę Bronisława Gembarzewskiego na półce, ale nie chce mi się wstać z kanapy.
Jak będę szedł do łazienki to sprawdzę
Zapisane
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : Maj 27, 2013, 09:31:09 pm »

http://www.napoleon.org.pl/ opublikowało pracę Jarosław Dudzińskiego "13 pułk piechoty Księstwa Warszawskiego
 Zarys działalności 1809 – 1815".
Tutaj link do pdf http://napoleon.org.pl/13pp.pdf
Jest tam rozdział o umundurowaniu pułku, strona 38.
Zapisane
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #11 : Marzec 01, 2019, 07:19:56 pm »

To mam jeszcze jedno pytanie.

Czy oficerowie piechoty kiedykolwiek nosili rogatywki,
bo zawsze wiedziałem o kapeluszach stosowanych ?
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Marzec 05, 2019, 09:17:50 pm »

W Pułku Nadwiślańskim, w kampanii 1813, oficerowie nosili rogatywki.

A nawet miękkie "konfederatki"


W Gembarzewskim jest jedna ilustracja z oficerami piechoty w rogatywkach.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2019, 09:31:15 pm wysłane przez Andrzej » Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #13 : Marzec 07, 2019, 08:58:37 am »

Piękne. Te dwie pierwsze ilustracje to z czego są?
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Marzec 07, 2019, 04:45:22 pm »

Do pierwszej ilustracji nie mam danych, kto jest autorem, druga ilustracja, Bitwa pod Wachau 16 października 1813 r., kompania grenadierów w walce o zamek Dolitz. (wg R. Knötla)

I jeszcze tu rycinka spod Lipska wg Gihautów/Raffeta.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!