Yelonky
Kwiecień 26, 2024, 02:33:16 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ziemia Lubuska 2012  (Przeczytany 4075 razy)
rafi
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 569



Zobacz profil
« : Październik 07, 2013, 10:44:20 am »

Przeglądałem ostatnio Twojego bloga, Maćku i przeczytałem Twoją recenzję książki o bitwie pod Wschową w 1706 r.
No i przypomniało mi się, że z w zeszłym roku byłem we Wschowie, między innymi ze względu na tę bitwę. Tuż pod miastem znajduje się wydzielony do celów rekreacyjnych las o nazwie Nowe Ogrody, w którym w 2011 roku otworzono ścieżkę edukacyjną „Bluszczowy Szlak”. Jednym z elementów ścieżki jest tablica informacyjna, poświęcona tej właśnie bitwie. Tablicę odsłonięto uroczyście z pełną pompą (oczywiście na skalę lokalną) 29. kwietnia 2011 roku. Stanęła ona w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się pomnik upamiętniający ofiary bitwy. Oryginalny pomnik został ufundowany w setną rocznicę przez ówczesnego wschowskiego starostę Johanna Schlichtinga i ustawiono go w parku w Osowej Sieni, ale w roku 1906 (w 200-ną rocznicę bitwy) przeniesiono go do Nowych Ogrodów. Dzisiaj z tamtego pomnika pozostał tylko fragment cokołu.










A to pozostałości po oryginalnym pomniku...

...który kiedyś wyglądał tak:



A tak przy okazji, Maćku – jak to było z tym rozkazem dla Rosjan dotyczącym wywrócenia kurtek na drugą stronę? Prawda to, czy jakaś bajka?
Zapisane

"Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie, tylko żeby im zabrać koryto."    JKM
rafi
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 569



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Październik 07, 2013, 10:47:46 am »

Będąc w województwie lubuskim warto odwiedzić Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. To niewielka placówka, ale ma ciekawą ekspozycję i ciągle się rozwija. Wprawdzie specjalizuje się raczej w sprzęcie już powojennym (lata 50-70-te XX wieku), ale ma kilka perełek z II wojny, np. dwa działa pancerne SU-152 – jedyne egzemplarze w Polsce i dwa z trzech, jakie pozostały do dzisiaj na świecie (trzecie jest na Kubince), czy też czołg T-34/76.







Zapisane

"Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie, tylko żeby im zabrać koryto."    JKM
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!