Yelonky
Kwiecień 19, 2024, 11:34:44 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: gęstość ustawiania dział  (Przeczytany 3845 razy)
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« : Lipiec 24, 2013, 12:47:28 pm »

Jakiś czas temu natknąłem się na opisy praktyki i teorii ustawiania dział w bitwie. Różnice w odstępach wynoszą od 6,4m do ok.20m. Najwięcej oficerów uważało, że ok.8-12m między osiami dział jest najlepsze, mniej niż podane 6,4m dosyć zgodnie uznawano za niepraktyczne, nawet w przypadku obrony umocnień, a w polu m.in. z takiego powodu, że przy mniejszym odstępie przejeżdżający przodek nie ma jak wyminąć dział.
Czy wiecie coś na ten temat? Jaka powinna być typowa odległość między działami? Jak ta odległość wpływała na skuteczność?
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
twhistoria
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 83



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Październik 07, 2013, 01:30:02 pm »

Adam@
Mam nadzieję, że chodzi Ci o skuteczność ostrzału wykonywanego przez tę baterię. Na mój gust im gęściej tym gęstszy ostrzał, a im gęstszy tym skuteczniejszy. Mam jednak wrażenie, że jeśli mowa o optymalizowaniu tej odległości to chodziło o kompromis pomiędzy skutecznością ostrzału a odpornością na ostrzał. Im gęściej własne działa stoją, tym bardziej prawdopodobne, że któreś oberwie. Mam takie wrażenie, że w tamtych czasach nie można mówić o dużej celności i dlatego ogień miał charakter powierzchniowy i w stosunku do tego co działo się w późniejszych okresach działała tu znacznie bardziej statystyka. Duża gęstość ognia - duże prawdopodobieństwo trafienia, które można byłoby ograniczyć rozluźnieniem szyku liniowego, ale szyk luźny oznaczał małą gęstość własnych środków ogniowych lub małą ilość bagnetów na metr
Nie wiem, czy pomogłem. Chyba piszę o rzeczach oczywistych.
Pozdrawiam. 
Zapisane
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Październik 08, 2013, 06:54:45 pm »

@twhistoria
To nie jest tak, że jak gęstszy szyk to większa skuteczność, w pewnym momencie skuteczność się może obniżyć ze względu na brak odpowiedniej przestrzeni dla obsługi poszczególnych dział. To chyba rzecz oczywista.
Wedle różnych źródłem ten przedział o którym wspominał Adam - 8-12 m był uznawany za optymalny.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!