Yelonky
Kwiecień 27, 2024, 05:15:54 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nie zabijaj.  (Przeczytany 3089 razy)
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« : Marzec 12, 2013, 08:03:38 pm »

Mam pytanie do osób, które znają się na dogmatach Kościoła Katolickiego [przynajmniej bardziej ode mnie , mam na myśli Maćka albo Adama czy Piotra]. Czy w myśl przykazania "Nie zabijaj", każde zabicie człowieka jest grzechem ? I czy w związku z tym mitem jest usprawiedliwianie "zabijania niewiernych" ?
Domyślam się, że KK nigdy oficjalnie nie nawoływał do zabijania "niewiernych".
Zapisane
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Marzec 12, 2013, 11:20:47 pm »

Ale kto nosi ten miecz z listu do Rzymian. Tu chyba nie chodzi o człowieka, który ma być narzędziem Boga ?

A ta reguła została zatwierdzona przez władze kościoła ?
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Marzec 13, 2013, 02:37:54 pm »

"Nie zabijaj" nie jest dogmatem, tylko przykazaniem.

Ewangelia Św.Mateusza
"21 Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. 22 A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata bez powodu, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego. 23 Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, 24 zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj!"
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #3 : Marzec 13, 2013, 04:05:53 pm »

Cytuj
Ale kto nosi ten miecz [...] ?
Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! Łk 22,36
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!