Yelonky
Kwiecień 27, 2024, 05:51:59 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zgroza  (Przeczytany 6876 razy)
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« : Listopad 16, 2012, 11:25:06 pm »

Żeby nie było, że to jakiś hoax:
Wejdźcie sobie na http://monolith.pl/ (dystrybutor pokłosia).
Potem na "BIURO PRASOWE"
Kliknijcie na "Pokłosie"
Ściągnijcie "Materiały edukacyjne" w PDF (pod spodem załączam skriny, na wypadek gdyby skasowali).
Ściągnie się wam plik pt. "Nowe scenariusze lekcji 08.pdf"
Będą tam ni mniej ni więcej tylko:
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI
DO PRZEPROWADZENIA LEKCJI NA PODSTAWIE FILMU "POKŁOSIE" (skrin 2)
Całość ma logo "Narodowego centrum kultury" (skrin 3)

Przykładowe zagadnienia:
Pytania kluczowe:
- Dlaczego przeszłość jest często zakłamywana?
- Jakie postawy Polaków wobec eksterminacji ludności żydowskiej przez niemieckich okupantów bywają przemilczane?


Po zajęciach uczeń:
• zdaje sobie sprawę z tego, że odkrywanie prawdy o faktach bywa bolesne;
• wie, co motywuje ludzi do ukrywania prawdy o hańbiących faktach;
• potrafi uzasadnić swoją ocenę wydarzeń ukazanych w filmie;

[skrin 4]

3. Zapytaj uczniów, w jaki sposób przedstawiana jest polska przeszłość i minione pokolenia Polaków na lekcjach historii? J aki
obraz polskiej przeszłości ukazywany jest zazwyczaj w polskiej literaturze i poezji? Po wysłuchaniu wypowiedzi uczniów
zapytaj:
- Dlaczego najczęściej słyszymy o postawach bohaterskich, ofiarnych, zasługujących na uznanie?
- Czym różni się ta opowieść filmowa o polskiej wsi od wsi, jaką uczniowie znają z własnych doświadczeń,
z podręczników, z innych polskich filmów?
- Czy łatwo jest mówić o tym, że nie wszyscy Polacy są bohaterami lub też ofiarami skrzywdzonymi przez inne narodowości?
- Czy z dumą opowiada się o zachowaniach swoich rodaków, które zasługują na potępienie?
- Co wywołuje poczucie winy, nawet kiedy to nie my personalnie jesteśmy sprawcami hańbiących czynów?
- Czy otwarcie mówimy o tym, co zrobili lub robią źle nasi najbliżsi?
- Dlaczego wstydzimy się przyznać, kiedy na przykład któraś z osób należących do naszej rodziny zrobiła coś,
co nie jest akceptowane społecznie?

[skrin 5]

7. Przedstaw uczniom fakty: w różnych miejscowościach w Polsce, m.in. w Wąsoszu, Radziłowie, Jedwabnem w 1941 roku
miały miejsce masowe zbrodnie na ludności żydowskiej dokonane przez miejscowych Polaków. Przed wojną, w 1939 roku,
w Polsce mieszkało 3 474 000 Żydów. Byli oni skupieni głównie w dużych i mniejszych miastach: 77% żyło w miastach, a 23%
na wsiach. W niektórych województwach stanowili blisko połowę mieszkańców. Relacje między obiema narodowościami były
skomplikowane; większość Żydów nie asymilowała się z Polakami, wielu Polaków było antysemitami. P o wojnie, przez cały
okres PRL -u, oficjalnie się o tym nie mówiło. Publiczne dyskusje w mediach i środowiskach naukowych rozgorzały po ukazaniu
się w 2000 roku kontrowersyjnej książki polskiego socjologa żydowskiego pochodzenia, na stałe zamieszkałego w Stanach
Zjednoczonych, J ana Tomasza G rossa „Sąsiedzi”.


15. Podziękuj uczniom za aktywność podczas zajęć. Możesz zaproponować pisemną pracę domową do wyboru:
- Kto może oskarżać film Pasikowskiego o wymowę antypolską, a dla kogo, tak jak dla producenta filmu,
Dariusza Jabłońskiego, ma on charakter propolski i ogromne znaczenie? Scharakteryzuj obie postawy i ich motywację.
Opowiedz się po jednej ze stron.


Dalej już nie mogę. Zresztą gdyby dokument zdjęto ze strony to mogę przesłać zainteresowanym.


* poklosie 1.jpg (10.82 KB, 717x129 - wyświetlony 306 razy.)

* poklosie 2.jpg (29.84 KB, 553x326 - wyświetlony 308 razy.)

* poklosie 3.jpg (22.27 KB, 643x207 - wyświetlony 309 razy.)

* poklosie 4.jpg (40.81 KB, 571x350 - wyświetlony 221 razy.)

* poklosie 5.jpg (41.91 KB, 616x255 - wyświetlony 312 razy.)
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
rafi
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 569



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : Listopad 17, 2012, 02:00:34 am »

Ale jaja... Szok

To tylko świadczy o tym, w jakim stopniu i tempie rozkładana jest polskość w naszym kraju.

Mam tylko nadzieję, że jednak wkrótce naród się obudzi, a to wszystko zostanie rozliczone.


A tak przy okazji - ciekawe, czy gdziekolwiek w jakichś szkołach w Polsce uczy się o zbrodniach żydowskich na Polakach, takich jak np. w Koniuchach czy Nalibokach (o innych nie wspominając). Nie mówiąc już o tym, czy ktoś się odważy zrobić film na ten temat...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Koniuchy_(Litwa)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Nalibokach

« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2012, 02:50:45 pm wysłane przez rafi » Zapisane

"Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie, tylko żeby im zabrać koryto."    JKM
Bayard
Członkowie klubu
Zaawansowany użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 358



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Listopad 17, 2012, 03:35:14 am »

Faktycznie, z jednej strony to niewiarygodne, a z drugiej- jakoś mnie takie podejście specjalnie nie dziwi...
Mimo wszystko jednak dostrzegam promyk nadziei w młodych pokoleniach. Gimnazjaliści i licealiści, którzy przychodzą do mnie do pracy, są w zdecydowanej większości zagorzałymi patriotami, narodowcami... Mam poniekąd wrażenie, że odgrywa tu rolę swoisty bunt młodzieńczy. Na pewno w przypadku części tej młodzieży impulsem, który pchnął dzieciaki "w prawo" był fakt, że nie jest to do końca akceptowane przez opinię publiczną, a wiadomo, że zakazany owoc smakuje najlepiej;) Pamiętam, jak ja byłem w liceum, to działo się dokładnie to samo, tylko w drugą stronę. Rząd propagował patriotyzm (u władzy wtedy był przez moment PiS), więc większość młodzieży się przeciwko temu buntowała (ja, na szczęście, do tej większości nie należałem). Część potem zmieniała zdanie, wraz ze zmianą mody i trendów, a część pozostawała wierna swoim ówczesnym przekonaniom. Tak samo będzie i tutaj. Za parę lat, jak te dzieciaki zyskają prawa wyborcze, może się zrobić na prawdę ciekawie...
Zapisane

Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : Listopad 17, 2012, 02:17:23 pm »

Mi to się tego wszystkiego już nawet nie chce komentować.
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Listopad 19, 2012, 01:05:46 pm »

Jak pisze jeden z moich ulubionych redaktorów, tubylczą ludność "trzeba wychowywać" w postawie "pokory" wobec "starszych braci".

A na odtrutkę:
http://www.youtube.com/watch?v=tz_7-BMu7tc&feature=relmfu
Z dedykacją "Czemu mnie o Tobie w szkole nie uczyli?"
Czasy się zmieniają, a o wielu nadal się nie uczy. Czy nie wynika z tego wniosek, że czasy jednak nie do końca się zmieniają?  Jak mówił mój promotor "Zmieniają się tylko didaskalia." Z politowaniem

Uwaga! Reklama! Tutaj można coś tanio kupić:
http://allegro.pl/plyta-cd-tadek-niewygodna-prawda-i2779500684.html
Ciekawe teksty i niezła muzyka. Nie w każdym utworze, ale większość.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : Listopad 20, 2012, 12:18:45 pm »

A propos ostatnich wydarzeń medialnych.

Niedoszły zamachowiec to narodowiec, ksenofob i antysemita. Za 20 lat film "Pokłosie" będzie się wpisywał we wspaniałą polską tradycję walki z narodowym terroryzmem.
Zapisane
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #6 : Listopad 20, 2012, 10:54:06 pm »

Niedoszły zamachowiec to narodowiec, ksenofob i antysemita. Za 20 lat film "Pokłosie" będzie się wpisywał we wspaniałą polską tradycję walki z narodowym terroryzmem.

Tego "zamachu" to z kolei mi się nie chce komentować.



Zapisane

pozdrawiam,
maciek
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #7 : Grudzień 04, 2012, 09:52:39 am »

za Onetem:

Izraelski serwis "Times of Israel" pisze o "Pokłosiu" Władysława Pasikowskiego. "Polacy wypuszczają pierwszy film, w którym przyznają się do haniebnej antysemickiej masakry" - czytamy.
[...]
"Times of Israel" pisze, że "Pokłosie" podzieliło Polaków, ponieważ przez jednych jest on chwalony, przez drugich - ostro krytykowany. Zdaniem izraelskiego serwisu wyraźnie rysują się tu dwie grupy: pierwsza, chcąca wziąć odpowiedzialność za haniebny epizod historii Polski i druga, pragnąca go zafałszować.


To tak jak w materiałach na lekcję - albo przyznasz, że dziadek zabijał żydów i posypiesz głowę popiołem*, albo jesteś zakłamanym tchórzem, który chce zafałszować historię.
Rzygać mi się chce.
A pewnemu "zwycięzcy spod Cedyni" można zadedykować ostatnią scenę filmu, w którym wielką kreację stworzył jego ojciec:
http://www.youtube.com/watch?v=lLpdL0YW2gs


____________________________________________________
* no i oczywiście wyrazisz gotowość zapłacenia odszkodowania
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Grudzień 04, 2012, 12:30:16 pm »

Dlatego logika została prawie zupełnie wyrugowana ze szkół - żeby takie pozorne alternatywy łykano bez oporu.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : Grudzień 04, 2012, 02:12:17 pm »

http://nczas.com/publicystyka/sommer-ujawniamy-filosemicki-skandal-w-polskich-sluzbach-specjalnych-abw-inwigilowala-w-kwietniu-2012-r-stanislawa-michalkiewicza-powod-podejrzenie-dzialalnosci-antysemickiej-w/

Sommer: Ujawniamy filosemicki skandal w polskich służbach specjalnych. ABW inwigilowała w kwietniu 2012 r. Stanisława Michalkiewicza. Powód: „podejrzenie działalności antysemickiej”.
Zapisane
maciek
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 787



Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #10 : Grudzień 06, 2012, 09:26:14 am »

Jeszcze sobie pooglądałem.
Np to:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=u35odXNQgbQ
Ciekawie mówi Żebrowski.

I poprzez linki natknąłem się na Stuhra u Lisa:
http://www.youtube.com/watch?v=VHdMDp08Pv4

Nie mogłem uwierzyć. Zabrakło mi słów po prostu.
Dlaczego ci ludzie to robią ? Ktoś im za to płaci ? Z powodów ideologicznych ?
Zabrakło mi epitetów na określenie prowadzącego, bo gościa to można po prostu uznać za głupka.
Ale lis jest przecież inteligentnym facetem ...
Zapisane

pozdrawiam,
maciek
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : Grudzień 06, 2012, 03:13:35 pm »

Inteligentnym. I dlatego mu dobrze płacą za wykonywanie postawionych przed nim zadań.
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Grudzień 06, 2012, 08:44:27 pm »

Kiedyś się mówiło, że walczy na odcinku frontu ideologicznego.  Z politowaniem
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!