Yelonky
Marzec 28, 2024, 09:01:43 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wielkość i grubość podstawki pod figurkę dla naszych systemów  (Przeczytany 8318 razy)
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« : Maj 10, 2012, 04:02:06 pm »

Jakiej grubości robicie podstawki pod swoje figurki.
Mam w domu płytę plastikową z której do tej pory robiliśmy z Michałem podstawki pod figurki do "Szachownicy".
Grubość 3 mm.
Wydaje mi się, że jest to trochę zbyt duża grubość na podstawkę pod pojedynczą figurkę [nie zamierzam robić podstawek zbiorczych].

Przy okazji proszę o podanie długości i szerokości dla figurki pieszej i konnej.
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Maj 10, 2012, 08:13:41 pm »

Rzymianie w szyku 18mm szerokości, 25mm głębokości (chociaż głębokość jest umowna, bo i tak zafałszowana - wyszła raczej z wygody ustawiania figurek). Szyk licznej kohorty ca.54mm + odstęp - łącznie ok.60mm

Konni - Co? póki co znalazłem tylko informację, że Rzymianie ustawiali się 8 szeregów w głąb, ale wydaje mi się to strasznie głęboko i wygląda na jakieś przekłamanie. W falandze ludzie napierają i ma to jakiś sens, ale konie się nie popchną. Może chodzi o jakieś kolejne rzuty? Jaki odstęp między konnymi wszerz? Minimalny możliwy to ok.80cm, ale przypuszczam, że zwykle było luźniej. Może u katafraktów taka zwartość ma sens, ale np. Germanie walczyli razem z lekkozbrojnymi, inni często też, gdyby szyki były takie zwarte, to by ich potratowali. Chyba, że byli zwarci w ramach jakiejś małej grupy (turmae) i były duże odstępy między nimi. Dla mnie jedna wielka zagadka jak na razie.

Inni - Co? ale starałbym się dążyć do ustawiania wizualnego według rzeczywistego szyku (legioniści tak mają - ok.90cm rzeczywiste na figurkę). Może się to okazać kłopotliwe, bo np. falangita macedoński będzie miał zająć ca.9-12mm, ale wizualnie myślę, że będzie ładnie. W ten sposób podstawka zbiorcza falangitów miałaby 8-10 fig. wobec 6 fig. kohorty.
Przypuszczam, że Galowie, Germanie, Grecy itp. wyjdą ok.8fig. na 54-60mm. Według tego, co do tej pory spotkałem, szyk powinien być taki, żeby w pierwszym szeregu tarcze się stykały lub zachodziły lekko na siebie. Jeżeli chodzi o barbarzyńców można chyba dać gęsty pierwszy szereg, a drugi rzadszy - np. 5 i 3-4 fig. Mogłoby to pokazywać fakt, że dalsze szeregi nie były prawdopodobnie tak zwarte. W zasadzie należałoby pewnie robić podstawkę "gęsto" i kolejną ustawianą za nią "rzadko", ale nie wiem, czy nas na to stać i czy ma sens.
U Greków trzeba rozstawić z grubsza równomiernie, podobnie jak u Rzymian.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2012, 10:08:10 am wysłane przez Adam » Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Alecki
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 823


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : Maj 10, 2012, 08:37:17 pm »

Ok.
A grubość ?
To ma oczywiście znaczenie estetyczne.
Z ciekawości chciałbym wiedzieć czy montujecie na 1,2 czy 3 mm.
Te 3 mm wydają mi się zbyt grube.
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Maj 10, 2012, 09:52:30 pm »

Moi mają 1mm hips + mata magnetyczna (chyba nominalnie 0,7mm) + piasek - razem ok.3mm +1mm podstawka zbiorcza = 4mm od stołu do stopy figurki. Chyba nie wygląda to źle, chociaż jak czytam, to wydaje się, że sporo. Ale podstawki magnetyczne do secesyjnej wychodzą mi ok.3mm łącznie - nikt się nie skarżył, że jest źle.
Jeżeli planujesz po prostu zbiorczą na gotowo (bez magnetycznych), to wychodzi, że 3mm płyta może się nadać, zależy ile ci wyjdzie piasku, czy innego terenu.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
rafi
Członkowie klubu
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 569



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Maj 11, 2012, 07:21:06 am »

Ja robię na 2 mm hipsie.

3 mm wydaje mi się za gruby.
Zapisane

"Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie, tylko żeby im zabrać koryto."    JKM
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Lipiec 29, 2012, 08:11:37 am »



Konni - Co? póki co znalazłem tylko informację, że Rzymianie ustawiali się 8 szeregów w głąb, ale wydaje mi się to strasznie głęboko i wygląda na jakieś przekłamanie. W falandze ludzie napierają i ma to jakiś sens, ale konie się nie popchną. Może chodzi o jakieś kolejne rzuty? Jaki odstęp między konnymi wszerz? Minimalny możliwy to ok.80cm, ale przypuszczam, że zwykle było luźniej. Może u katafraktów taka zwartość ma sens, ale np. Germanie walczyli razem z lekkozbrojnymi, inni często też, gdyby szyki były takie zwarte, to by ich potratowali. Chyba, że byli zwarci w ramach jakiejś małej grupy (turmae) i były duże odstępy między nimi. Dla mnie jedna wielka zagadka jak na razie.

Szyk kawalerii, to:
Turma, czyli trzy szeregi po 10 jeźdźców, + 3 w poczcie d-cy (Decurion dowodził na jednym skrzydle, a na drugim miał do pomocy Duplicariusa i Sesquiplicariusa)
8 Turm w głąb i dwie na szerokość, to Ala Quingenaria (ok 500 jeźdźców pod dowództwem Prefekta)
Zapisane
Adam
Administrator
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 1636



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Lipiec 29, 2012, 09:43:02 pm »

Dzięki.
Czyli te 8 szeregów, to byłoby 8 turm jedna za drugą, tak? Ale wtedy wychodzi bardzo wąsko i głęboko (razem 24 szeregi po ca.20 w szeregu). Chyba, że to wszystko stało jeszcze np. w szachownicę? Wtedy pokrywali by front ca.40 + jakieś odstępy na 24 w głąb.
A co jeżeli ala była np. z 10 turm? Też dwie wszerz, ale 5 w głąb?

W jednej książce znalazłem szyki kawalerii greckiej, gdzie są pokazane:
-prostokąt 16 w szeregu, 8 szeregów [cały oddział 126]
-trójkąt (Macedończycy) 16 szeregów, w ostatnim 31, na czele 1 [cały oddział 256]
-romb (Tesalia) - 23 szeregi, w środku (najliczniejszy szereg) 23 w szeregu [cały oddział 276]
Nie ma odniesień do źródeł, więc nie mam jak zweryfikować.
Zapisane

"Wszelki krok, który by odsuwał państwo od omnipotencji, będzie zarazem krokiem postępu dla etyki, oświaty i dobrobytu." Feliks Koneczny
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Lipiec 30, 2012, 08:48:58 am »

Figsy pojechały.
Dałem Michałowi jeszcze książke o rzymskiej kawalerii i przepisy do warhammera historicala, moze coś was zainspiruje...
Zapisane
Andrzej
Członkowie klubu
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 220



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Lipiec 30, 2012, 09:06:01 am »

Znalazłem jeszcze takie opracowanie z wojny galijskiej:
Dekuria - pluton jazdy złozony z 10 jeźdźców pod d-ctwem dekuriona, i optio - pomocnika dekuriona
Turma - szwadron złożony z trzech dekurii
Ala - regiment jazdy legionowej liczący 10 turm pod d-ctwem prefekta.
Jazda byla ustawiona na skrzydłach legionu, czyli po 5 turm na każdym skrzydle, szyk wgłąb.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!