Yelonky
Czerwiec 19, 2024, 05:09:30 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 [10]
 91 
 : Grudzień 19, 2022, 11:41:05 am 
Zaczęty przez maciek - Nowe: wysłane przez maciek
Cześć,
pojawiło się sporo nowych twarzy.
Z niektórymi z Was rozmawiałem, inni poszli wcześniej.
Ponieważ rzadko bywam w klubie (mieszkam obecnie w Poznaniu) proponuję żeby każdy napisał słówko o swoich zainteresowaniach.

Generalnie chodzi mi o to, co komu proponować, więc interesuje mnie co kto zbiera, w jakiej skali, a czego nie zbiera, ale ma w ogólnym kręgu zainteresowań, czytał coś, zna się i chętnie by spróbował.

Ja generalnie zajmuję się obecnie skalą 10mm, ewentualnie 15-18mm.
Interesuję się wojnami włoskimi, wojnami taktyki linearnej końca 17 i całego 18 wieku, oraz wojnami drugiej połowy XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem wojny secesyjnej.
Ponadto z Michałem B. robimy lub planujemy jakieś projekty z wojny polsko-bolszewickiej, II wojny na pacyfiku czy starć powojennych (np wojna Yom Kippur)

 92 
 : Grudzień 19, 2022, 12:01:18 am 
Zaczęty przez SebastianG - Nowe: wysłane przez SebastianG
Do pewnego stopnia to co mam może zahaczać o pierwszą połowę XIV  wieku. 
Myślę że po nowym roku się umówimy na coś większego.


Do XV wieku (wojna 13 letnia),  planuje wrócić. Ale póki co to nie liczył bym na większe siły Krzyżaków niż to co zostawiłem. 

 93 
 : Grudzień 18, 2022, 11:13:46 pm 
Zaczęty przez MaciekS - Nowe: wysłane przez Adam
Ja mam trochę szkieletów, chociaż nierównej jakości, ale powinno wystarczyć. Chyba, że mamy specjalnie robić zimowe podstawki, co byłoby ładne, to trzeba nowych. Z innych potworów, to na zimowo są troll, golem, goryle śnieżne i naga, która może za różne węże robić.
Mam też jeden portal z murkiem, pewnie z tej samej serii, co ty. Ciągle zapominam go przynieść, ale jest.
I mam zimowe jeziorka w razie czego.
Można też użyć tych niedokończonych ruin do IIwś, są raczej w dobre kolorystyce. Jak dorobić coś lodowo-śnieżnego, to powinno być ok.

 94 
 : Grudzień 18, 2022, 11:06:48 pm 
Zaczęty przez SebastianG - Nowe: wysłane przez Adam
Ja przyniosłem garstkę polskich rycerzy herbów Kościesza, Jelita, Brodzic i Odyniec oraz Joannitów z Zagości pod Pińczowem. Planuję porobić więcej, ale raczej z XIV-XVw.

 95 
 : Grudzień 18, 2022, 08:36:58 pm 
Zaczęty przez SebastianG - Nowe: wysłane przez SebastianG
Witam,  w naszym klubie rośnie kolekcja armii średniowiecznych.  Sam celuje w uniwersalną armie które będzie służyć jako Małopolska i Niemcy. 

Plus w planach mam Rusinów...  Którzy mogą wspierać jako sojusznicy różnych piastowskich książąt,  walczyć z mongolskimi najeźdźcami lub ich posiłkować. Po za tym zawsze zostaje opcja walk z Krzyżowcami. 


Początkowo celujemy w granie w Barons War i Lion Rampant,  a później się zobaczy.

 96 
 : Grudzień 18, 2022, 03:59:08 pm 
Zaczęty przez MaciekS - Nowe: wysłane przez MaciekS
Myślę że jak mata będzie zimowa i niektóre ruiny/elementy terenu także pośnieżone to niektóre mogą pozostać bez śniegu i także będzie to wszystko wyglądać dobrze.

Z mojej strony mam dwa murki z portalem/wejściem ośnieżone a mam zamiar przygotować także parę ruin z cegiełek które wziąłem z klubu.

Kolejna sprawa o której mówił Michał - scenariusze. Wczoraj przeczytałem dział w podręczniku dotyczący scenariuszy.

Myślę że w kampanii można iść po kolei z podręcznika i najpierw przygotować dwa, które wydają się nie być zbyt czasochłonne pod kątem materiału/pracy.


Pierwszy to "Well of wishes and sorrows" - potrzebny jest tu budynek studni. Brak specjalnych wymagań odnośnie potworów w tym scenariuszu.

Drugi to "Mausoleum" - tutaj musimy mieć na planie kwadratu lub prostokąta mauzoleum nekromanty. W podręczniku jest napisane że to mauzoleum powinno mieć wejścia na każdej z czterech ścian. Przy tych wejściach co turę pojawiają się szkielety. Więc potrzebujemy też nieumarłych. Pytanie czy w klubie jakieś kościeje się znajdą?

 97 
 : Grudzień 15, 2022, 09:34:24 am 
Zaczęty przez MaciekS - Nowe: wysłane przez Adam
Jestem za. Z mojej strony przygotowałem trochę gadżetów typu skarby, skrzynki, palisady, trochę potworów. Nie wszystko jest na zimowo, ale chciałem, żeby było uniwersalne. Mogę pogrzebać i przynieść trochę stworów do pomalowania. Jak wymyślimy dobrą metodę, to pośnieżyć te ruinki, które leżą w Klubie.

 98 
 : Grudzień 13, 2022, 06:07:03 pm 
Zaczęty przez MaciekS - Nowe: wysłane przez MaciekS
Hej

Startuje wątek Frostgrave.

Na ten moment deklaracje gry wyrazili: Adam, Alek, ja, Michał (jeżeli będzie mógł ale na pewno chce nam pomóc modelarsko z terenami), syn Adama.

Wykorzystajmy ten wątek do dyskusji o tym jak podchodzimy do tematu i czego potrzebujemy do fajnie przygotowanej klubowej kampanii we Frostgrave.

Ja proponuje umówić się na jakąś pierwszą testową grę żeby przyswoić i przypomnieć sobie zasady na tych terenach które w klubie już są. Proponuje okres miedzyświąteczny lub w pierwszym tygodniu po Nowym Roku.

A co do kampanii - naprawdę chciałbym żeby to była fajnie przygotowana pod kątem potworów i terenów gra - żeby była też trochę wizytówką klubu (wiem klub jest hitoryczny a to gra fantasy - ale jednak trochę ludzi się nią interesuje). Poza tym żeby cieszyła nasze oczy podczas gry.

Najpierw pewnie wypadałoby zrobić przegląd scenariuszy do Frosta z książki i pottrzebnych potworów i budynków vs to co już mamy w klubie i zrobić jakąś listę tego czego brakuje.

Co sądzicie?

 99 
 : Grudzień 12, 2022, 07:39:41 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Zapraszam na spotkanie wigilijne na 20.00. 

 100 
 : Styczeń 31, 2022, 12:05:58 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Czytam sobie książkę Cozzensa "The darkest days of war" o bitwach pod Iuka i Corinth. W sumie o całej kampanii latem i na jesieni 1862r. w rejonie północnego Mississippi. Operacje świetnie nadają się do rozegrania na naszych przepisach - spory obszar działań, nieoczywiste cele, siły ok.30-40tys. na stronę.

Odnośnie bitwy w pobliżu miasta Iuka naszło mnie trochę uwag.

Tytułem wprowadzenia - bitwa miała charakter spotkaniowy, federalni zgodnie z planem mieli nacierać, konfederaci powstrzymywać, ale swoim zwyczajem poszli do ataku. Natomiast nacierający unioniści bronili się.
Po obu stronach do walki weszło po dwie brygady. W przypadku federalnych faktycznie brygada i elementy dwóch kolejnych. Trudno dokładnie podać liczebność, ale rebelianci ok.3400 ludzi, a federalni przypuszczalnie 4000-4600.
Starcie rozpoczęło się trwającą ok.godziny, może nieco dłużej, walką osłon - najpierw kawalerii, potem pułk piechoty spychał tyraliery rebeliantów na odcinku około mili. Kiedy natknął się na rozwinięte oddziały piechoty, zatrzymał się i zameldował o napotkaniu "rozwiniętej głównej linii rebeliantów, baterie na pozycjach". Faktycznie w tym momencie konfederaci mieli na pozycji chyba sekcję dział i pułk piechoty, kolejne dopiero nadchodziły. Walki rozpoczęto popołudniem, ok.2-2,5 godziny przed zapadnięciem zmroku.

1. Uwaga nr 1 - czas rozwinięcie czołowej brygady federalnej wyniósł ok.30 minut (2200 żołnierzy z baterią 6 działową). Wojsko mieszane, ale z przewagą niedoświadczonego w walce.

2. Niedługo po napotkaniu przeciwnika na miejsce przybyli dowódcy dywizji, a potem armii (Pierce i Rosecrans). Po obu stronach zajęli się ustalaniem pozycji i wydaniem rozkazów dla czołowych oddziałów, a potem podprowadzaniem kolejnej brygady. Po początkowym przygotowaniu dowódcy federalni byli w ruchu, przypuszczalnie próbując obserwować i reagować na sytuację. Efekt był wątpliwy - w pewnym momencie Hamilton (dow. dywizji) wysłał brygadę Mowera na południowe skrzydło, Mower ruszył na czele pierwszego pułku. W tym czasie Rosecrans wysłał kolejne pułki w kierunku północy. Mower zorientował się dopiero z opóźnieniem i przez resztę bitwy dowodził tylko jednym pułkiem.
Po stronie konfederatów na wczesnym etapie walki gen.Little (dow. dywizji) zginął. W efekcie dwa pułki drugorzutowej brygady pozostały bez dowódcy a Price doznał chyba załamania nerwowego i nie widać, żeby próbował dowodzić.

Generalnie, jest to kolejny przykład, że dowódcy wyższego szczebla po wstępnym ustawieniu oddziałów i wydaniu rozkazu do walki (atak/obrona) w zasadzie zajmują się prowadzeniem na pozycje pojedynczych pułków i baterii. Ewentualnie kilku na raz.

3. Amunicja i uzbrojenie - w walce najdłużej pozostawał 3 Teksański pułk spieszonej kawalerii. Takie pułki na zachodzie potrafiły formować czasem całe brygady. Tutaj był jeden, faktycznie był kawalerią, ale niedługo przed rozpoczęciem działań konie zostały odesłane na odpoczynek i odżywienie i walczyli pieszo. Jednak uzbrojenie mieli kawaleryjskie - rewolwery, dubeltówki, tylko niewiele muszkietów piechoty. 2 Tekasański walczył najpierw osłaniając rozwinięcie brygady w tyralierze, potem sformował się w centrum szyku i przez kolejne 2-3 godziny pozostawała w walce przeciw baterii artylerii i kolejnym oddziałom piechoty Unii. Cozzens podaje standard 40 pocisków. Podobno zaczęło im brakować, ale patrząc na opis działań jednak nie zabrakło. Intensywnie strzelali ok.75 minut plus drugie tyle przed i po o niższym natężeniu. Sądzę, że musieli dostać jakieś uzupełnienie w trakcie walk. W przeciwnym razie można szacować, że ogień prowadzili ze średnią intensywnością raz na 2-3 minuty, a w etapach "lżejszych" raz na 5-10 minut.
Walczyli na kluczowym odcinku, przeciwnik poniósł spore straty i oni również, opisy o przerażającym ogniu są powtarzalne, dym zasnuwał teren, a widoczność pogarszał zapadający zmrok.
Dodatkowo - teoretycznie federalni mieli przewagę techniczną uzbrojenia i kompletnie nie widać, żeby wpłynęło to na wynik starcia.

4. Moje przypuszczenie dotyczące ognia prowadzonego przez 3 Teksański jest takie, że od czasu do czasu, w trakcie ponawianego ataku lub odpieranego kontrataku, prowadzili ogień tak szybko, jak to możliwe (2-3 strzały na minutę), a po kilkuminutowych okresach wzmożonego ognia częstość radykalnie spadała. Z sufitu uznając, że dodatkowa amunicja starczyła na walki "przed i po", zakładam, że użyli prawie całą w głównej części. Kilka minut - 6 pocisków, potem powolny ogień przez ok.15 minut (powiedzmy 3 pociski) i znowu wzmożenie. W takim tempie przez 75 minut zużywają cały nominalny zapas.

I tyle odnośnie braku amunicji w trakcie walki.

5. Konfederaci podzielili drugą brygadę na połowy. Dwa pułki pod komendą brygadiera poszły na lewo od czołowej brygady, dwa pod dowództwem gen.Little na prawo. Little zginął i pułki pozostały bez dowódcy. Niemniej maszerowały na pozycję zgodnie z rozkazem. I tutaj jeden z nich przez krótki czas próbował iść naprzód, dostał jakiś ogień dział, cofnął się, a potem wycofał na tyły (dowódca napisał w raporcie, że dostał taki rozkaz, ale nie wiadomo, kto miałby go wydać). Drugi, skrajny pułk, wyszedł z lasu na pole (w tym momencie można przypuszczać, że razem z pierwszym), ale nie cofał się, szedł dalej, po 100-200m metrach dostał się pod ogień półtora pułku piechoty i sekcji dział. Zalegli na polu (kładli się), odpowiadali ogniem do zmroku i dopiero wtedy się wycofali. Dowódca napisał, że walczyli z całą brygadą.

Jest to przykład samodzielnego działania pułków i rozjechania struktury dowodzenia.

6. Podobny przykład - naprzeciwko ww. pułku walczył m.in. 4 pułk z Minnesoty. Na początku walki stał w linii z resztą brygady na lewej flance. Kiedy sąsiedzi wycofali się, dowódca cofnął swój pułk kilkadziesiąt metrów za osłonę jakichś krzaków (i być może wzniesienia). W efekcie praktycznie nie brał udziału w walce, za wyjątkiem ostrzału częścią sił j.w.
Przy spojrzeniu na mapę w głowie się nie mieści, że nikt go lepiej nie wykorzystał. W trakcie walk w odległości 100-200m przed nim (!), przez długi czas (ok.2 godzin) rebelianci zajmowali pozycje, z których skutecznie ostrzeliwali flankę innej pozycji Unii.

7. Na prawym, południowym skrzydle federalnym, Mower z 10 pułkiem z Missouri przez ok.45 minut walczył z dwoma pułkami z Mississippi (wspartymi baterią dział, chociaż być może ze słabym polem ostrzału Co?), odparł 3 próby szturmu (dochodziło nawet do walki na bagnety, więc byli blisko) i wytrzymał do zmroku. Jest to o tyle ciekawe, że konfederatów było więcej i powinni go przeskrzydlać - nie miał nikogo co najmniej na jednej flance, a być może na obu.

To przykład bierności oddziału, która na makiecie wygląda na absurdalną, a w rzeczywistości nie jest wcale wyjątkiem.

8. Główna pozycja federalna ustawiona była na wzniesieniu. Konfederaci nacierali przez dolinę ("ravine") oddzielającą ich "własne" wzgórze od federalnych. W pierwszym rzucie obie strony miały po 3 pułki, a unioniści baterię artylerii (która była punktem skupiającym działania). Rebelianci wielokrotnie ponawiali szturmy, ale dopiero po wystrzelaniu obsługi dział (z chyba 67 artylerzystów nie zostało zabitych lub rannych mniej niż 10, zmasakrowano też konie i nie było jak wycofać dział) i kilkudziesięciu minutach zdobyli całą pozycję.

Teoretycznie, patrząc na teren (obrona wzniesienia), liczebność (obrońcy byli liczniejsi) i uzbrojenie (część rebeliantów to kawaleria), to federalni powinni wystrzelać konfederatów, szczególnie, że artyleria strzelała kartaczami na bliski dystans. Było jednak odwrotnie. Pytanie dlaczego?

Zgaduję, że dwa pułki rebeliantów z drugiego rzutu brały jednak udział w walce (Cozzens o nich słowem nie wspomina, ciągle pisząc o tych z pierwszego rzutu). To zwiększałoby liczebność. Druga kwestia - przypuszczam, że artyleria federalna miała jakiś problem z trafianiem przeciwnika w zagłębieniu (dolinie) przed sobą. W przeciwnym razie rebelianci nie utrzymaliby się tak długo (może nawet ponad godzinę) pod ogniem albo zostali zmasakrowani (zatrzymani byli 100-200m ? od linii dział). Inna hipoteza, że drzewa ograniczyły skuteczność ognia na wprost.
Na korzyść konfederatów działały dwie sekcje dział w idealnej odległości 200-300m, jedna na wzniesieniu, druga skośnie względem federalnych.

Summa summarum  rebelianci pokonali liczniejszego wroga na teoretycznie dobrej pozycji i raczej nie z powodu niskiego morale (tylko jeden pułk federalny został w miarę szybko pokonany i też ze stratami, więc nie za darmo). Dokładnych strat nie znam, ale z poszczególnych podanych dla pułków zgaduję, że były podobne albo nawet większe w oddziałach Unii. Raczej nietypowa sytuacja.
Edit: autor dalej podaje, że federalni stracili w zabitych, rannych i zaginionych ok.1000 w sumie, rebelianci podali w raporcie ok.700, ale prawie na pewno zaniżyli straty i były podobne lub nieco większe niż Unii.

9. Pułki federalne wypierane z pozycji były ponownie formowane na tyłach, o zmroku (lub już po), zbiorcza formacja złożona z resztek 5 pułków pod dowództwem Sanborna (dow. brygady) wykonała kontratak i odbiła pozycje. Wycofali się, ponieważ 3 kompanie (!) rebeliantów ostrzelały linie federalne z flanki (faktycznie wycofał się w miarę świeży pułk z innej brygady stojący na skrzydle, a reszta za nim).

Jest to przykład działania przemieszanych oddziałów.

Tak na gorąco po przeczytaniu dzielę się wrażeniami.

Strony: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 [10]
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!