Yelonky
Sierpień 19, 2022, 07:15:38 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10
 81 
 : Luty 23, 2019, 05:27:19 pm 
Zaczęty przez Bayard - Nowe: wysłane przez Adam
Chciałem napisać, że zrobiliśmy z Bayardem kolejny test przepisów i zasady do walki piechoty śmigają już aż miło.   Spoko
Tak pokrótce, w ok.2 godziny zrobiliśmy 38 ruchów gry, wliczając dyskusje nad problemami i wyszukiwanie rozwiązań.
Jedno starcie w dwóch fazach - nacierał austriacki batalion w linii na nieco mniejszy polski, również w linii. Najpierw przewagę zdobyła tyraliera polska i nadgryzła ten batalion austriacki, potem doszło do niedługiej wymiany ognia między głównymi siłami batalionów, w wyniku czego Austriacy cofnęli się w dużym zamieszaniu do lasu, z którego przyszli. Przez jakiś czas organizowali się, potem wyszli znowu. Tym razem wygrali walkę tyralier i udało im się podejść na 100m do linii polskiej. Jednak po wymianie ognia znowu zaczęli się cofać, chociaż tylko kawałek i bez takiego zamieszania. Dowódca polski poderwał swój batalion do ataku na bagnety i złamał morale wroga, który uciekł, tym razem na dobre. Straty wyniosły ok. 84 ludzi po stronie polskiej i ok.250 po austriackiej.
Drugie starcie było szybsze, trwało ok.5-7 ruchów czasu gry (czyli kilkanaście minut). Austriacy atakowali w kolumnie, najpierw tyraliera polska zmusiła ich do przedwczesnego otwarcia ognia, ale dowódcy udało się ich poderwać do dalszego marszu. Potem historia była krótka - Austriacy nacierali szparkim krokiem, Polacy nieco przedwcześnie otworzyli ogień, zadali straty (ok.33 zabitych i rannych), po czym wrogowie wpadli na nich w równym szyku, złamali ich morale i zmusili do ucieczki. Ścigając kłuli bagnetami i brali grupki jeńców. Polacy zebrali się i zaczęli organizować za wsią, szykując do dalszej walki, ale pozycję utracili. Straty polskie ok.117 ludzi, w tym ok. połowa to jeńcy i dezerterzy.

 82 
 : Luty 20, 2019, 03:50:17 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
http://www.bibula.com/?p=105498
Aż nie wiem, czy to nie żart, ale w sumie tyle "postępu" na świecie, że wszystko możliwe.
Cytat z linku (dot.niemieckich wytycznych dla nauczycieli):
Cytuj
Jak rozpoznać, że w rodzinie panuje atmosfera sprzyjająca szerzeniu się rasizmu i ksenofobii? „Jeśli dziewczyna nosi spódniczki i warkocze, w domu uczy się szydełkowania, a chłopiec dużo ćwiczy fizycznie” – takie osobniki powinny wzbudzić czujność przedszkolanek i zostać wzięte pod lupę.

W takim przypadku zaleca się, aby „rodzice zostali zaproszeni na osobistą rozmowę”, aby wyjaśnić im, w jaki sposób „autorytarne i oparte na stereotypach płci style wychowania ograniczają rozwój dzieci”…

 83 
 : Luty 20, 2019, 02:31:33 pm 
Zaczęty przez Alecki - Nowe: wysłane przez Adam
Nie wiem, gdzie to można u nas kupić. W komentarzach na stronie ludzie z Australii i Południowej Afryki też pytali, skąd to brać. 
Ale da się kupić wycieraczkę i zastosować podobną metodę.

 84 
 : Luty 19, 2019, 03:00:55 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Bayard
Dobry dokument: https://www.cda.pl/video/2469503e6?wersja=720p
Co prawda o Amerykanach w Afganistanie, ale jest kilka ciekawych relacji.

 85 
 : Luty 19, 2019, 08:47:49 am 
Zaczęty przez Alecki - Nowe: wysłane przez RAFII
Załączam link do strony człowieka, który robi bardzo ciekawe rzeczy modelarskie. Tu są żywopłoty, ale i drzewa też robił.

https://iagsmgm.blogspot.com/2019/02/modelling-hedges-and-gates.html?fbclid=IwAR2SxV2TmniDUS5d-oiz79qA3WiIO51KZYz9zAgQcynMJTr7f5LDEN6oUkw

Czy macie info, gdzie w Polsce można kupić płachtę Rubberized Horsehair - czyli gumowanego włosie końskiego ?

 86 
 : Luty 18, 2019, 02:35:14 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Bayard
Zgadzam się, to temat trudny do ogarnięcia. Ale korci mnie, by kiedyś spróbować a co do skali zasłony dymnej- pojedynczy granat rzucony przed gniazdo MG wystarczy, by oślepić obsługę, a 3-4 rzucone na raz spokojnie zasłonią front plutonu na około minutę, a to na ogół wystarczy, by podbiec za jakąś rozpoznaną wcześniej osłonę. Ciekawe jest też, że niemieckim saperom z grup przeciwczołgowych zalecano używanie granatów dymnych, by oślepić czołg nieprzyjaciela i podłożyć ładunki wybuchowe bezpośrednio na czołgu. Mieli do tego lekko modyfikowane granaty dymne, połączone linką z przeciwwagą, by utrzymały się zawieszone na lufie czołgu i w ten sposób oślepiały załogę. Dosyć hardkorowe rozwiązanie, ale ponoć na froncie wschodnim się sprawdzało (może łatwiej tam było złapać czołg samopas, bez osłony piechoty?). W każdym razie- kiedyś bym spróbował, może w ramach takiej gry, jak Alek mówił- starcia czysto dla zabawy

 87 
 : Luty 18, 2019, 12:28:26 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Problem z dymem jest taki, że to broń obosieczna - nas nie widzą, ale i my nie widzimy. Stąd postawienie zasłony w czasie odwrotu jest zupełnie uzasadnione - chcemy się schować i z grubsza wiemy, gdzie uciekać. W natarciu niby możemy podejść bliżej, ale koordynacja jest prawie żadna.
Poza tym - wydaje mi się, że dym ma sens wtedy, kiedy dotyczy jakieś większego obszaru - kilkadziesiąt metrów, jeszcze lepiej kilkaset  - małe chmurki na krótko wystarczą i raczej tylko z jednej strony osłonią.

Swoją drogą dym (i pożary) to jest problem sam w sobie, żeby coś takiego pokazać na makiecie (bo palą się czołgi, budynki, krzaki, drzewa i co tam jeszcze). trudna sprawa, bo trzeba by panować nad wiatrem (a nie jest wcale jednolity, tylko ma różną siłę i kierunek w różnych miejscach), rozwiewaniem, wysokością itp.

Z innych ciekawostek - w rejonie Monte Cassino masowo używano pocisków dymnych. Jakiś oddział (batalion nowozelandzki zdaje się) utrzymywał się na jednym ze wzgórz blisko klasztoru i miał problem z wycofaniem. W związku z tym strzelano w ich pozycje dymnymi, żeby ukryć cel. W efekcie ostrzału zanotowano liczne przypadki obrażeń, a nawet jakieś śmiertelne. Chodziło o to, że z pocisków odpadały pokrywki pojemnika i raziły jak odłamki.

 88 
 : Luty 18, 2019, 10:19:55 am 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Bayard
Tak, to część serii. Generalnie gość dotyka wszystkich okresów, ale mam wrażenie, że na II wojnie zna się najlepiej, bo jego filmiki o epoce napoleońskiej nie są tak dobre
Tutaj jeszcze całkiem ciekawy filmik o niemieckiej drużynie:
https://www.youtube.com/watch?v=-rKRt5zVZgw

 89 
 : Luty 15, 2019, 01:33:51 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Interesujące. I również interesujące niektóre komentarze - np.Arthur Brogden.
To zdaje się jest jakaś seria?

 90 
 : Luty 15, 2019, 11:02:23 am 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Bayard
Trochę ostatnio pooglądałem różnych rzeczy i poczytałem i jedna rzecz zwróciła moją uwagę- granaty dymne. Nigdy ich nie używaliśmy, nie wiem nawet, czy mamy do tego wymyślone przepisy, a przecież były na wyposażeniu prawie każdej armii i to w kilku formach- jako granaty rzucane przez pojedynczego żołnierza, pociski do moździerza czy armaty, amunicja w czołgu... Z pozoru wydaje się to być trochę wunderwaffe- można oślepić przeciwnika, by podejść bliżej jego pozycji lub osłonić swój odwrót, jednak z tego, co czytałem, to użycie zasłony dymnej nie było standardowym działaniem, mimo że niekiedy zalecanym przez podręczniki. Zastanawiam się, z czego to wynikało i co sprawiało, że w danej sytuacji używano granatów dymnych, a w innej nie. Pod Carentan na przykład, według kilku relacji, po nieudanym kontrataku Niemcy wycofali się właśnie stawiając zasłonę dymną. Pod Falaise Brytyjczycy atakowali pozycje 9 Dywizji Pancernej SS późnym wieczorem, dodatkowo maskując swoje ruchy zasłoną dymną, co niemal doprowadziło do przełamania niemieckich pozycji, bo udało im się niezauważenie podejść bardzo blisko. Jakoś bym to uwzględnił w naszych rozgrywkach, bo może to być ciekawy element, ale z drugiej strony nie chcę, by korzystanie z dymu stało się standardową procedurą, bo tak ewidentnie nie było.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!