Yelonky
Lipiec 07, 2022, 07:38:42 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10
 41 
 : Czerwiec 11, 2019, 07:05:53 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
I jeszcze trochę.

 42 
 : Czerwiec 11, 2019, 07:04:27 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Jeszcze trochę zdjęć.

 43 
 : Czerwiec 11, 2019, 06:48:37 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Rozegraliśmy z Bayardem kolejne starcie napoleońskie w skali 28mm. Ćwiczyliśmy tym razem atak na wieś. Wieś okazała się być całkiem rozległa, ale to nie przeszkadzało.

Dwa bataliony Księstwa obsadziły zabudowania i opłotki. W przód wysunięto dwie kompanie woltyżerów, ok.5 kompanii obsadziło główną linię obrony na skraju zabudowań, kilka zostało w odwodzie.
Nacierały nieco liczniejsze dwa bataliony austriackie wsparte sekcją artylerii 6-cio funtowej. Austriacy wysunęli w przód własne tyraliery i po kilku minutowej utarczce szczęśliwie zepchnęli w tył jedną z polskich kompanii. Ta cofnęła się w zamieszaniu. Ich sąsiedzi cofnęli się również pod naporem zwartych sił wroga. Oba bataliony austriackie, praktycznie bez strat, doszły do pozycji szturmowej. Musiały to być najlepsze pułki galicyjskie, ponieważ nie otworzyli ognia do ostatniego momentu. Jednak twarda postawa Polaków w końcu ich zatrzymała. Obie strony rozpoczęły ogień na kilkadziesiąt kroków. Lewy batalion austriacki (1/41) po krótkim czasie zmusił do odwrotu obrońców na swoim odcinku. W tym czasie na skrzydło drugiego batalionu (2/41) zaatakowała kompania polskiej piechoty (druga  trzymała w szachu wrogich tyralierów). Gwałtowny szturm zadał żołnierzom w białych  mundurach pewne straty, wzięto też kilkudziesięciu jeńców. Prawy batalion austriacki poszedł w rozsypkę. Polakom już wydawało się, że drugi batalion podzieli los kolegów, ale ambitny dowódca tyłowej kompanii austriackiej zmienił szybko front i kilkoma salwami powstrzymał atakujących, którzy podali tyły.

Batalion 1/41 próbował nacierać dalej w głąb wsi, ale spotkał się z kontratakiem odwodowej kompanii grenadierów. Polska elita powstrzymała napór npla, ale nie miała siły, aby wyrzucić go ze wsi. Przez następne ok.20 minut obie strony mordowały się z dużym zapałem wśród domów i ogrodów. Grenadierów wsparły jeszcze dwie kompanie z odwodu. Obie strony ponosiły straty, ale żadna nie mogła uzyskać przewagi i pokonać oporu wroga.

Tymczasem batalion 2/41 cofnął się za własne działa, gdzie mocno zdenerwowany dowódca pułku dał im do wiwatu. Chociaż oburzeni na wiadomości o swoim wątpliwym pochodzeniu, żołnierze zebrali się i na nowo sformowali szyk.
Działa austriackie wcześniej zostały podciągnięte w przód (spodziewano się, że będą potrzebne aby pomóc w odepchnięciu woltyżerów polskich). Teraz, po wycofaniu części sił, miały dogodne pole ostrzału. Rozpoczęły ogień kartaczami, jednak po pewnym czasie, kiedy dowódca nie obserwował dużych efektów ognia, postanowił oszczędzać cenne pociski i zmienił amunicję na klasyczne kule. Stopniowo artylerzyści wstrzelali się i zaczęli zadawać coraz większe straty polskiej piechocie.

Część batalionu 1/41, która nie miała jak rozwinąć się do walki we wsi, sformowała osobną kolumnę i próbowała wypchnąć Polaków ostrzeliwujących ich od flanki. Kilka razy ponawiany szturm nie przynosił jednak skutku.

W końcu batalion 2/41 sformował się i pod osobistym dowództwem pułkownika Weissa ruszył do natarcia. Tym razem kierował się nieco na prawo od wsi, aby najpierw pokonać przeciwnika schowanego za liniami zarośli obok niej. Kompanie polskie na tym odcinku były już mocno wstrząśnięte poprzednimi walkami oraz ogniem artylerii. Natarcie pełnego batalionu, który nawet po stratach był blisko dwukrotnie liczniejszy, spowodowało ich dosyć pospieszny odwrót.
Jednocześnie mała kolumna 1/41 wdarła się w końcu do wsi i po krótkiej walce odrzuciła kontratak polskiej rezerwy.

Pomimo, że w centrum miejscowości nadal trwały walki, dowódca polski, widząc, że nie ma już czym powstrzymać ataku na skrzydle, zarządził generalny odwrót.

Straty wyniosły ok.230 zabitych, rannych i zaginionych po stronie polskiej i ok.320 po stronie austriackiej. Czas starcia ok.45 minut (18 ruchów).

 44 
 : Czerwiec 08, 2019, 03:24:54 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Używanie argumentów ad hominem i ad absurdum w jednej wypowiedzi sugeruje, że nie chcesz porozmawiać, więc szkoda mi czasu na przepychanki. Myślę zresztą, że dokładnie wiesz, o co mi chodziło.

 45 
 : Czerwiec 08, 2019, 05:42:02 am 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Andrzej
Zasadniczo, nie przepadam za "chłopakami w sukienkach". 
Jak rozumiem, nigeryjski purpurat jest specem od działań kryzysowych czy bezpieczeństwa narodowego...

Co to znaczy:
"Teraz rozbroiliśmy się, aby siły bezpieczeństwa mogły nas bronić, ale te nie są do tego zdolne. Jedyne osoby, które noszą broń, to przestępcy”
...?
SAMI się rozbroiliśmy???
Czy ktoś wydal dekret, zarządzenie, ustanowił prawo ograniczające dostęp do broni?
Skoro "Jedyne osoby, które noszą broń, to przestępcy”, czy to oznacza, że siły bezpieczeństwa NIE NOSZĄ BRONI???

 46 
 : Czerwiec 07, 2019, 03:22:02 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Andrzeju, przecież nie chodziło mi o łuki, tylko o zasadę dostępu do broni. Zacytuję jeszcze raz:
Cytuj
"Teraz rozbroiliśmy się, aby siły bezpieczeństwa mogły nas bronić, ale te nie są do tego zdolne. Jedyne osoby, które noszą broń, to przestępcy”
Oczywiście, że współcześnie kupili by sobie kałasze, czy co tam dają w okolicy, a nie łuki.
P.S. Nie wiem skąd Twoje uprzedzenie do rozgłośni. Robią coś, o czym nie wiem?

 47 
 : Czerwiec 07, 2019, 01:55:04 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Andrzej
Kraje afrykańskie i uzbrojenie w kordelas, łuk i strzały, to chyba nie najlepszy przykład do posiadania broni, chyba że na poziomie Wiadomości Watykańskich...
Raczej bym sie pochylił nad kulturą obcowania i posiadania broni palnej, a to dwa różne światy...
I nie "rozbroiliśmy się", tylko rząd, czy kto tam jest u władzy, poprzez ustanowienie prawa, rozbroił obywateli.

 48 
 : Czerwiec 04, 2019, 12:30:29 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Cytat z artykułu Wiadomości Watykańskich:
Cytuj
„Nigeryjczycy są praktycznie na łasce tych bandytów – podkreśla kard. Onayekan. – W przeszłości, mieliśmy naszą tradycyjną kulturę, gdzie każdy zdrowy mężczyzna miał przy sobie kordelas, łuk i strzały, aby się bronić. Teraz rozbroiliśmy się, aby siły bezpieczeństwa mogły nas bronić, ale te nie są do tego zdolne. Jedyne osoby, które noszą broń, to przestępcy” – wskazuje nigeryjski purpurat. Tylko rząd i bogaci ludzie otaczają się agencjami ochroniarskimi, biedni pozostawieni są na pastwę losu.
Interesujące przemyślenie.
Sami się nie obronicie, my też was nie obronimy i co nam zrobicie?
Doświadczenia wojen partyzanckich XX wieku pokazują, że tam, gdzie uzbrojono ludność, problem z niechcianymi napastnikami radykalnie maleje.

 49 
 : Maj 31, 2019, 02:34:50 pm 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
W obronie pani Zofii Klepackiej:
https://za-klepacka.pl/

 50 
 : Maj 27, 2019, 11:48:36 am 
Zaczęty przez Adam - Nowe: wysłane przez Adam
Tymczasem próbka postępów rewolucji na Dalekim Wschodzie:
https://www.lifesitenews.com/news/the-victim-is-still-alive-and-breathing-expert-exposes-chinas-horrific-organ-harvesting-program
W skrócie: Chiny mają największy przemysł transplantacyjny na świecie, z rekordowym czasem uzyskiwania pasujących organów. Dawniej typowano skazańców, wykonywano wyrok i szybko pobierano organy. Teraz metodę udoskonalono, skazaniec jest paraliżowany, a organy pobierane na żywca.

Strony: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!