Yelonky
Marzec 26, 2023, 07:57:00 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 8 ... 10
 1 
 : Marzec 14, 2023, 09:49:24 am 
Zaczęty przez Bayard - Nowe: wysłane przez Adam
Bitwa była zacięta, ze zwrotami akcji. Zwycięstwo Sutherlanda wydawało się pewne, a tu niespodzianka. A już najbardziej podobało mi się, że w rozmowach po bitwie doszliśmy do wniosku, że ustawienie wojska w innym miejscu zmieniłoby znacząco przebieg starcia. Jeżeli to się potwierdzi w kolejnych grach, to znaczy, że teren ma olbrzymie znaczenie i to jest dobre.

 2 
 : Marzec 13, 2023, 01:26:44 pm 
Zaczęty przez Bayard - Nowe: wysłane przez Bayard
I jeszcze kilka:

 3 
 : Marzec 13, 2023, 01:25:56 pm 
Zaczęty przez Bayard - Nowe: wysłane przez Bayard
Więcej zdjęć:

 4 
 : Marzec 13, 2023, 01:25:00 pm 
Zaczęty przez Bayard - Nowe: wysłane przez Bayard
W ostatnią sobotę rozegraliśmy starcie na nowych przepisach, nad którymi pracuję. Poniżej fabularyzowany opis i kilka fotek
Nieopodal rzeczki Stag Run starły się oddziały hrabiów Sutherland i Willowshire, od lat walczących o kontrolę nad urodzajnymi ziemiami leżącymi na granicy ich hrabstw. Opady śniegu ograniczały widoczność i sprawiły, że drogi i pola zmieniły się w błoto, wobec czego armie rozstawiły się na wschód od drogi, nieopodal niewielkiego lasku. Hrabia Willowshire zostawił część chłopskiej piechoty do pilnowania obozu, a resztę wojsk rozwinął za lasem, ustawiając najemnych pikinierów flamandzkich na swoim prawym skrzydle, a kawalerię pod wodzą sir Roberta na lewym. Hrabia Sutherland ustawił w centrum swoją piechotę - doświadczonych zaciężnych przemieszanych z kusznikami pod wodzą sir Charlesa, a na skrzydłach umieścił kawalerię - hufcem na prawym skrzydle dowodził osobiście, a dowództwo lewego powierzył swemu młodemu i zdolnemu bratankowi, sir Williamowi.
Pierwotny plan Sutherlanda zakładał, że piechota zajmie obronną pozycję na niewielkim wzgórzu, a kawaleria rozniesie flanki przeciwnika i zaatakuje od tyłu jego centrum, jednak defensywna postawa hrabiego Willowshire zmusiła go do przyjęcia bardziej agresywnej taktyki.
Walka rozpoczęła się od starcia kawalerii za lasem, gdzie pomimo przewagi liczebnej wroga  rycerze Sutherlanda zdobywali od początku przewagę. Hrabia osobiście rzucił się w wir walki, prowadząc jeźdźców i spychając wroga. Na drugim skrzydle sir William przeprowadził piękną szarżę na flamandzkich pikinierów, lecz został odparty. Dowództwo nad najemnikami przejął uzdolniony wasal hrabiego Willowshire, baron Montgomery. Walka pomiędzy nim a sir Williamem, uparcie ponawiającym szarże, trwała przez całą bitwę.
Tymczasem sir Charles ze swoją piechotą ruszył na przód, chcąc zaatakować osłabione centrum Willowshire'a, który zaangażował większość swych sił na skrzydłach. Natarcie zostało jednak powstrzymane przez łuczników, a inicjatywa wkrótce miała przejść w ręce Willowshire'a.
W zażartej walce kawalerii, jaka toczyła się za lasem, rycerzom Sutherlanda udało się pojmać sir Roberta i odrzucić wrogą jazdę, która, pozbawiona wodza i zdezorganizowana, przestała na jakiś czas stanowić zagrożenie. Do walki na czele swojej ciężkozbrojnej piechoty ruszył jednak sam hrabia Willowshire i wciągnął jazdę Sutherlanda do walki w lesie. Początkowo Sutherland odepchnął wrogą piechotę, wchodząc głębiej w las, lecz wówczas zdezorganizowana jazda została odrzucona, a samego hrabiego zrzucono z siodła i pojmano. Widząc upadek wodza, rycerze Sutherlanda i część jego piechoty rzucili się do ucieczki.
Na drugiej flance tymczasem sir William nadal zmagał się z pikinierami Montgomeryego. Waleczny baron został dwukrotnie ranny, także bratanek Sutherlanda odniósł ranę. W końcu wyczerpana jazda zaczęła powoli ustępować z pola.
Po pokonaniu rycerzy Sutherlanda, hrabia Willowshire na czele swojej ciężkiej piechoty ruszył na najemników sir Charlesa. Pierwszy atak został powstrzymany przez grad bełtów z kusz, lecz kolejny doprowadził do zwarcia. Piechota obu stron związała się w krwawej, lecz wyrównanej walce.
Sir William tymczasem wycofał swoją jazdę, co pozwoliło jego rycerzom i pikinierom Montgomeryego na złapanie oddechu i zreorganizowane szyków. Pikinierzy jednak szybciej wrócili do formy i natarli ma zaskoczonych rycerzy, którzy nie wycofali się dość daleko. Jeźdźcy zostali pokonani, a sir William trafił do niewoli. Wojska hrabiego Willowshire odniosły zwycięstwo.

 5 
 : Marzec 03, 2023, 12:50:17 pm 
Zaczęty przez Bayard - Nowe: wysłane przez Adam
No i ładnie. I teraz: w kompanii są 4 takie plutony, 16-24 w batalionie. I na polu bitwy pod ogniem to wykonaj.  Chichot

 6 
 : Luty 25, 2023, 01:38:49 am 
Zaczęty przez Bayard - Nowe: wysłane przez Bayard
Taki ciekawy filmik znalazłem: https://www.youtube.com/watch?v=PxWJWjRqJAU&ab_channel=TheViking

Przedstawia on REKONSTRUKCYJNĄ szkołę plutonu, tzn. na użytek reko, stąd pluton ma dużo mniej żołnierzy, tylko 2 szeregi itd, ale manewry i sposób ich wykonywania są ściśle oparte na oryginalnym regulaminie francuskim używanym w armii XW.

Z moich doświadczeń wynika, że zawsze najtrudniejszym manewrem do wykonania było "Obróć w prawo/ lewo!". W zasadzie polegało to na całkowitym złamaniu formacji i odtworzeniu jej po zmianie kierunku- chociaż w regulaminie było to ładniej opisane Oryginalnie ta komenda występowała chyba tylko dla sekcji, a nie całego plutonu.

 7 
 : Luty 12, 2023, 07:38:12 pm 
Zaczęty przez MaciekS - Nowe: wysłane przez Adam
Czy dobrze rozumiem Maćku, że wypisałeś się z klubu?

 8 
 : Luty 11, 2023, 01:33:43 am 
Zaczęty przez MaciekS - Nowe: wysłane przez MaciekS
Rozumiem w takim razie bawcie się dobrze. Klubowo

 9 
 : Luty 10, 2023, 01:21:43 pm 
Zaczęty przez MaciekS - Nowe: wysłane przez Bayard
Na pojedynczą grę jakoś można się kiedyś umówić, ale generalnie klubowe kampanie są, jak nazwa wskazuje, klubowe Rezygnacja z członkostwa wiąże się też z tym, że dostęp do udziału w takich przedsięwzięciach jest mocno ograniczony- nie można, niestety, zjeść ciastka i mieć ciastka... Takie są przywileje członków Klubu,

 10 
 : Luty 09, 2023, 02:34:54 pm 
Zaczęty przez MaciekS - Nowe: wysłane przez Adam
Zaproponuj coś, bo ja na razie szykuję się do kampanii starożytnej. W piątek wstępnie mieliśmy porozmawiać i poćwiczyć przepisy.

Strony: [1] 2 3 4 5 6 7 8 ... 10
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!