Yelonky
Kwiecień 25, 2024, 07:04:36 am *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
  Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
  Pokaż wiadomości
Strony: 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 [23]
331  Tawerna / Gry Wojenne - ogólnie / Odp: skala 28mm : Styczeń 21, 2011, 11:42:04 pm
"Black Powder" - system stworzony przez barci Perrych, przewiduje chyba 24 figurki w typowej jednostce (popraw mnie, Bayard jeśli się mylę),
ja ze względów estetycznych nie widzę jednostek piechoty mniejszych niż 12 figurek.

Tak dla ścisłości- Black Powdera stworzyli Rick Priestly i Jervis Johnson, bracia Perry dali tylko fotografie
System stopniuje jednostki na maleńkie, małe, średnie i duże, natomiast ilość figurek w danej jednostce jest już dowolna. Nie proponuje żadnego przelicznika typu 1 model= 20 żołnierzy, zadowalając się ogólnym określeniem siły batalionu. Początkowo myślałem nad stosowaniem 18 figurek dla batalionu piechoty średniej wielkości- głównie przez wzgląd na wielkość mojego stołu do gry. Teraz skłaniam się powoli do 24, gdyż łatwiej wtedy zmieniać formacje jednostki. Stosując ten właśnie ogólny podział na bataliony duże, średnie itd, przyjmując za przeciętną wielkość powiedzmy 16 figurek w batalionie można toczyć już całkiem spore bitwy tak samo sprawnie, jak niewielkie potyczki.

Systemem, który moim zdaniem wymaga ogromnej przestrzeni i ogranicza przy tym wielkość starcia do maximum korpusu jest General de Brigade. Przy przeliczniku 1:20 bataliony mają średnio po 36-40 modeli, a to zajmuje już mnóstwo miejsca (dlatego też większe starcia toczy się albo fazami, albo równolegle na kilku stołach, co wymaga na prawdę ogromnej przestrzeni).
Byłem dzisiaj w Klubie i po obejrzeniu stołów, jakimi dysponujecie uważam, że spokojnie można by tam rozegrać starcie z udziałem 2-3 korpusów dla każdej ze stron lekko tylko modyfikując zasady (podzielenie wszystkich dystansów np. przez 2).

Wszystkie i żadne zarazem - każda rekonstrukcja jednej z tych bitew jest jej uproszczeniem - a stopień uproszczenia zależy od posiadanej wiedzy i środków oraz zaangażowania.

Nie sposób się z tym nie zgodzić. W Black Powder można rozegrać każdą bitwę, mniejszą czy większą, odpowiednio modyfikując zasady i stosując jednostki odpowiedniej wielkości. Autorzy sami zachęcają do wprowadzania takich zmian i dają kilka przydatnych wskazówek, jak je wprowadzać.
332  Formalne / Sprawy bieżące / Odp: Kandydaci : Styczeń 18, 2011, 11:19:48 pm
Nie pocałowałem klamki;) A co do najbliższego piątku- z przyjemnością wpadnę, jeśli tylko ktoś w Klubie będzie. I cieszę się, ze moje prace się podobają
Pozdrawiam
Bayard
333  Formalne / Sprawy bieżące / Odp: Kandydaci : Styczeń 13, 2011, 08:58:37 pm
Życzę zatem szybkiego powrotu do zdrowia. Jeśli ktoś jutro będzie, to z przyjemnością bym wpadł, mimo wszystko.
334  Formalne / Sprawy bieżące / Odp: Kandydaci : Styczeń 12, 2011, 10:50:13 pm
Dopiero zaczynam zabawę w gry historyczne. Moi znajomi grają tylko w Warhammera Fantasy Battle, chociaż jeden powiedział, że z przyjemnością zagra, jeśli będę miał 2 armie. Na razie zaczynam pierwszą, więc jeszcze trochę czasu musi minąć.
Co do skali bitew- wszystko zależy od wielkości stołu i oddziałów. Black Powder nie ma sprecyzowanego przelicznika, że np. 1 figurka to 40 żołnierzy, więc można toczyć duże bitwy ograniczając ilość figurek w oddziałach. W gruncie rzeczy przepisy pozwalają toczyć walkę na poziomie dywizji lub korpusu- głównemu dowódcy podlegają dowódcy poszczególnych zgrupowań, a dopiero im- pojedyncze bataliony. Również na poziomie korpusu można toczyć bitwy korzystając z zasad zawartych w General de Brigade. Wiem, że są one bardzo popularne na zachodzie, lecz sam nie zdążyłem ich jeszcze przeczytać.
335  Formalne / Sprawy bieżące / Odp: Kandydaci : Styczeń 12, 2011, 12:57:22 pm
Zasady do systemu Black Powder, które wielce sobie chwalę. Są to przepisy dla okresu 1700-1900, moim zdaniem proste, logiczne i łatwe do zapamiętania, oraz, co ważniejsze, do modyfikowania (do czego autorzy zachęcają).
336  Modelarstwo / Warsztat i techniki modelarskie / Odp: dziwna maniera : Styczeń 12, 2011, 12:24:18 am
Także uważam, że oddziały powinny wyglądać jednolicie. W przypadku figurek braci Perry mniej więcej połowa nosi płaszcze, a około 1/4 zaledwie nie ma pokrowca na czako. Co do furażerek- są one na głowach przeznaczonych na konwersje, fabrycznie wszyscy mają czako. Należy pamiętać o tym, że oddział ten jest dedykowany na okres "stu dni" Napoleona, gdzie wiele oddziałów cierpiało na niedostatki w zaopatrzeniu, podobna sytuacja miała miejsce w roku 1813, zwłaszcza w oddziałach polskich, co dokładnie zostało opisane w pracy Mariana Łukasiewicza "Armia księcia Józefa 1813". Przyznam jednak, że pomimo imponującego wyglądu, malowanie kilkudziesięciu w zasadzie identycznych figurek jest męczące i na dłuższą metę zniechęca do dalszej pracy- po skończeniu pierwszego batalionu musiałem sobie zrobić przerwę, bo nie mogłem już patrzeć na te mundury. W przyszłym tygodniu planuję kupić piechotę francuską od firmy Victrix. Z tego, co się orientuję, ich figurki wyglądają w miarę jednolicie, jak na spójny oddział przystało, i są o wiele bardziej zróżnicowane pod względem póz. Gdy dorobię się większej kolekcji modeli napoleońskich w tej skali, prawdopodobnie podzielę je na bardziej jednolite oddziały- jeden w płaszczach, inny w mundurach polowych, więc owa "pstrokacizna" nie powinna się już tak rzucać w oczy.
Pozdrawiam
Bayard
337  Formalne / Sprawy bieżące / Odp: Kandydaci : Styczeń 11, 2011, 01:59:36 am
Pasuje, nawet bardzo. Mieszkam ledwo kilka bloków dalej, więc nie stanowi to dla mnie żadnego problemu. Pozdrawiam i do zobaczenia.
338  Formalne / Sprawy bieżące / Odp: Kandydaci : Styczeń 10, 2011, 07:50:59 pm
Z przyjemnością zobaczę, jak wygląda na stole I czy II wojna światowa, a także inne okresy. Czekam zatem z niecierpliwością na informację, kiedy mogę się stawić w Klubie.
Pozdrawiam
Bayard
339  Formalne / Sprawy bieżące / Kandydaci : Styczeń 10, 2011, 01:47:24 am
Witam,
Pozwoliłem sobie założyć ten temat, gdyż nie znalazłem podobnego, a jestem bardzo zainteresowany przystąpieniem do Klubu. Na początek wypada się przedstawić, tak więc nazywam się Aleksander, 22 lata, dumny (mniej lub bardziej) student archeologii na UW, członek Stowarzyszenia Artylerii Dawnej Arsenał, dowódca bractwa rycerskiego Mazowiecka Kompania Zbrojna, miłośnik klasycznego rocka i nie tylko;) Tyle na wstępie. Przejrzałem Waszą stronę oraz to forum i chociaż najbardziej pasjonuje mnie wargaming napoleoński w skali 28 mm, to dysponuję nadal kilkoma setkami figurek w 1/72 jeszcze z czasów dzieciństwa. Chciałbym się dowiedzieć, czy i kiedy mógłbym Was odwiedzić, porozmawiać, dowiedzieć się, co i jak...
Pozdrawiam
Bayard
Strony: 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 [23]
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!