Yelonky
Wrzesień 19, 2020, 07:39:08 pm *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Forum zostało uruchomione!
 
  Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
  Pokaż wiadomości
Strony: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 ... 99
166  Historia i wargaming / II Wojna Światowa / Odp: "Nasza kompania" - przepisy do potyczek : Lipiec 08, 2017, 09:07:03 pm
Z BARa i Brena może strzelać jedna osoba, ale z MG-34 w sumie też, chociaż może trochę więcej kłopotu. Z tego, co wiem, to zasadniczo grupy kaemu miały 3 osoby: strzelec, pomocnik (ładował amunicję do broni i korygował ogień) i amunicyjny (lub więcej dla ckm), który nosił i ładował amunicję do taśm / magazynków oraz w trakcie walki osłaniał parę strzelającą. Tak więc każdy miał coś do roboty.
167  Formalne / Sprawy bieżące / Odp: A w najbliższy piątek ... : Lipiec 05, 2017, 08:44:31 pm
Ja pewnie będę.
168  Historia i wargaming / II Wojna Światowa / Odp: Raporty z pola bitwy : Lipiec 05, 2017, 11:01:49 am
Cd. Zdjęcia proponuję powiększać ("Pokaż obraz").
169  Historia i wargaming / II Wojna Światowa / Odp: Raporty z pola bitwy : Lipiec 05, 2017, 10:11:10 am
Zdjęcia z bitewki opisanej powyżej.
170  Tawerna / Off-topic / Odp: Rewolucja trwa : Lipiec 04, 2017, 08:12:47 pm
Narzucanie płci po urodzeniu "to opresja":
http://www.pch24.pl/osmiomiesieczne-dziecko-stanie-sie-pierwsza-osoba--ktora-otrzyma-dokument-stwierdzajacy-brak-plci,52782,i.html
171  Historia i wargaming / II Wojna Światowa / Odp: Raporty z pola bitwy : Lipiec 03, 2017, 08:43:18 am
6 rannych, w tym 2 ciężko, 3 lekko, a jeden "zwyczajnie". Poprawiłem.
Dla podsumowania to niby bez różnicy, ale piszę, żeby mieć porównanie z większej liczby gier. Poza tym jednak to jakiś koloryt, no i lekko ranni często walczą dalej.
172  Historia i wargaming / II Wojna Światowa / Odp: Raporty z pola bitwy : Lipiec 02, 2017, 11:01:09 pm
Mały opis bitewki kwietniowej.
Dwa plutony (17+33, razem 50) Brytyjczyków wsparte Cromwellem nacierały na Niemców (44 plus Hetzer i Pz.IV).
Celem była wieś ciągnąca się wzdłuż drogi, atak od strony pól w kierunku prostopadłym do tejże.
Na prawym skrzydle Brytyjczycy zostali  przyciśnięci ogniem w trakcie podchodzenia korytem strumienia. Nie mogli się z tego wygrzebać, w końcu dowódca zebrał ilu się dało i zarządził szybki szturm na najbliższy budynek. Niestety na otwartej przestrzeni zostali nakryci ogniem z kilku stanowisk i atak błyskawicznie się załamał po stracie dowódcy.
W centrum atakowały główne siły. Udało im się stopniowo podejść do domu stojącego wzdłuż drogi biegnącej w poprzek linii ataku. Czołowa sekcja dostała się pod silny ostrzał zza ulicy, część podała tyły, ale nieliczni, w szczególności operator garłacza, podjęli walkę. O dziwo, pomimo znacznej przewagi niemieckiej (ok.dwóch drużyn na trzech pozycjach), Irlandczyk O'Maley skopał im tyłki kolejnymi celnie ulokowanymi granatami. Niestety Niemcy wezwali na pomoc czołg i ogniem na wprost wykurzyli Brytoli z budynku. Inną grupę przyciskał długo do ziemi snajper, który tak dobrze się zamaskował, że do końca nie został wyryty, chociaż podeszli prawie 20m od niego. Kilku Brytyjczyków trafił. Duża grupa podchodząca z tyłu, która miała rozwinąć powodzenie, została wprawiona w totalne zamieszanie (kilku z czołowej grupy przebiegło obok w panice ignorując groźby oficerów, trochę nastraszył ich snajper, a dobiły padające niecelnie, ale niedaleko pociski z czołgu). Ostatecznie gremialnie uciekli na pozycje wyjściowe. Dwóch czy trzech żołnierzy walczących na czele, z pewnym zdziwieniem, że dostali taki rozkaz, wycofało się spokojnie do tyłu.
Na lewym skrzydle Brytyjczycy stracili rannego od ognia kaemu, ale Cromwell sobie z nim szybko poradził, uszkadzając przy okazji okno i dach zabytkowego Chateu de Breuil. Piechota ruszyła dalej. Powoli zbadali i obsadzili dwa budynki. W tym czasie niemiecki niszczyciel próbował rozprawić się z Cromwellem, ale Anglicy okazali się szybsi i sprawniejsi, w efekcie załoga Hetzera opuściła pojazd, częściowo blokując wjazd na plac przed Chateau. Cromwell ostrożnie posuwał się naprzód osłaniając skrzydło. Niemcy wezwali na pomoc pozostający im Pz.IV, który wykonał szarżę przez pola i opłotki (zasłonięty od strony Cromwella domami), wyjechał drogą zza węgła i tym razem szybsi i skuteczniejsi okazali się Niemcy. Cromwell otrzymał kilka trafień, zaczął się cofać, ostatecznie załoga ewakuowała się.
W tym czasie grupa brytyjska wezwała sekcję z PIATem i próbowała załatwić wrogi czołg z bliska, ale chyba ręce im się trzęsły, bo co prawda raz trafili, ale pocisk ześliznął się po pancerzu. Niemcy przenieśli ogień na budynek i uciszyli piechotę, po czym dla uniknięcia zagrożenia wycofali się tyłem dookoła żywopłotu okalającego Chateau.
W tym momencie walka zamarła - w centrum i na prawym skrzydle Brytyjczycy zostali odparci na pozycje wyjściowe, przy czym potrzeba było czasu na opanowanie popłochu i dezorganizacji (zginął dowódca jednego z plutonów a dwóch podoficerów było rannych). Pozostała w zdobytych budynkach grupa była zbyt nieliczna i czuła się zbyt zagrożona obecnością w pobliżu wrogiego czołgu, więc zdecydowała się na odwrót. Z kolei Niemcy w centrum również trochę oberwali, stracili Hetzera, a Pz.IV manewrował nieco samotnie, aby uniknąć irytujących pocisków PIATa.
Generalnie Niemcy skutecznie odparli atak, chociaż znając upór wyspiarzy za pół godziny, a może nieco szybciej, znowu spróbowaliby szczęścia.

Straty
Niemcy 1 zabity, 4 rannych (w tym 2 ciężko i 1 lekko), uszkodzony Hetzer.
Brytyjczycy 1 zabity, 6 rannych (w tym 2 ciężko, 3 lekko), uszkodzony Cromwell.

Biorąc pod uwagę dosyć gwałtowne starcia, straty krwawe były stosunkowo nieduże. Szczególnie w porównaniu do kolejnej bitewki z ostatniego piątku.
173  Tawerna / Off-topic / Odp: Antypolonizm : Lipiec 02, 2017, 09:24:32 pm
Powiem tak - ja je rozumiem. Czy zachowały się super elegancko - nie wiem, nie było mnie. Nie wiem również jak zachowali się wykładowcy i jak sam bym się zachował. Mam szacunek, że w ogóle zareagowały, bo zapewne wiele osób nic by nie zrobiło.
Wycieczki pod adresem osób, które gloryfikują Franco i in. są nie związane z tematem - czy to, że Hiszpanie mają swoje za uszami powoduje, że mogą sobie z nas robić kozła ofiarnego? Najwyżej to obnaża ich hipokryzję.
Co do różnic pomiędzy reżimami faszystowskimi i rządami sanacji, to powiem tak - można sobie uznawać, że to jedno i to samo, ale wtedy należałoby pisać, że faszyzm, to w zasadzie wszędzie był. Zresztą są definicje - i zgodnie z nimi w Polsce faszyzmu państwowego nie było, tyle.
174  Tawerna / Off-topic / Odp: Antypolonizm : Czerwiec 29, 2017, 02:09:41 pm
Niemiecki rewizjonizm w Hiszpanii (dosyć długi tekst, ale dzięki temu szczegółowy; uwaga na radio ze strony):
http://radiopomost.com/wp/polecamy/porazajaca-historia-dwoch-polek-studiujacych-za-granica-nie-pogodzily-sie-ze-szkalowaniem-polski-zostaly-wydalone-z-uczelni-polakow-mozna-bezkarnie-obrazac-nazywac-faszystami/

Smutna jest szczególnie postawa ambasady, ale zdaje się, że ambasady to jeden z bastionów nomenklaturowego betonu.
175  Tawerna / Off-topic / Odp: Popieram to! : Czerwiec 29, 2017, 09:52:58 am
Nie wiem dlaczego się różnią. Merytorycznie chodzi o to samo, nie widzę sprzeczności. Sama treść nie ma moim zdaniem kluczowego znaczenia, liczy się liczba "głosów" - to jest i tak tylko stymulator poparcia. Wbrew pozorom wcale często takie pisma odnoszą skutek.
176  Tawerna / Off-topic / Odp: Popieram to! : Czerwiec 22, 2017, 11:17:09 am
Taka rezolucja w ONZ:
http://www.maszwplyw.pl/bronmy-rodzine-w-onz-nm,71,k.html
177  Formalne / Sprawy bieżące / Odp: Promocja Klubu : Czerwiec 07, 2017, 02:25:54 pm
Niestety życie nas pochłania i grupa inicjatywna nam się wykruszyła w tym terminie, więc pokazu nie uda się zorganizować. Smutny
Mam przynajmniej nadzieję, że indywidualnie was odwiedzimy (ja mam w każdym razie takie plany).
178  Tawerna / Off-topic / Odp: Popieram to! : Czerwiec 02, 2017, 09:38:06 am
W sprawie łamania prawa przez organy UE:
http://www.maszwplyw.pl/stop-dyskryminacji-polek-w-ue-nm,70,k.html
179  Tawerna / Off-topic / Odp: Popieram to! : Maj 27, 2017, 09:31:04 pm
W sprawie relokacji imigrantów:
http://www.citizengo.org/pl/71061-sa-takie-chwile-w-dziejach-narodow-i-panstw-gdy-jasno-widac-ze-calej-zbiorowosci-wspolnoty
180  Tawerna / Off-topic / Odp: Islam w Europie - kto się z tego jeszcze podniesie ? : Maj 22, 2017, 10:50:14 am
Niemieccka gościnność:
http://www.pch24.pl/lenin-bylby-dumny--wladze-hamburga-chca-przejmowac-prywatne-mieszkania-i-oddawac-je-imigrantom,51649,i.html
Jeżeli nie chodzi o założone podgrzanie tubylców, żeby się zradykalizowali, to ja nie wiem, o co chodzi.
Strony: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 ... 99
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!