Yelonky

Historia i wargaming => Średniowiecze => Wątek zaczęty przez: Bayard on Październik 04, 2018, 12:48:13 pmTytuł: Łucznictwo historyczne
Wiadomość wysłana przez: Bayard on Październik 04, 2018, 12:48:13 pm
Zapewne mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wyglądało historyczne użycie łuku. Ten filmik daje bardzo dobre wyobrażenie na ten temat:

https://www.youtube.com/watch?v=BEG-ly9tQGk

Triki Legolasa przestają robić aż takie wrażenie ;)

Gdzieś kiedyś słyszałem tezę, że szybkostrzelność broni palnej przegoniła szybkostrzelność łuku dopiero wraz z wynalezieniem karabinu maszynowego w II połowie XIX wieku. Generalnie zawsze się z tym zgadzałem, ale ten filmik dobrze pokazuje skalę zjawiska.


Tytuł: Odp: Łucznictwo historyczne
Wiadomość wysłana przez: Adam on Październik 05, 2018, 11:37:30 am
No tak, tylko szybkostrzelność zwykle kłóci się z celnością. A z kolei wysyłanie dłuższy czas chmury strzał szybko zużyje zapas pocisków i co dalej? Teoretycznie w minutę można posłać kilkanaście strzał (a nawet więcej), łucznik w zapasie miał kilkadziesiąt do stu z hakiem (?), to po 10 minutach nie ma czym strzelać.
Takie tam rozważania.
Ale faktem jest, że "terror ogniowy" można na krótki czas uzyskać.


Tytuł: Odp: Łucznictwo historyczne
Wiadomość wysłana przez: Bayard on Październik 08, 2018, 08:41:07 am
Myślę, że te techniki nie miały większego wpływu na zastosowanie łuku w dużych bitwach, ale już podczas niewielkich potyczek (czegoś takiego, jak planujemy robić w średniowieczu w 28mm) jak najbardziej :)


Tytuł: Odp: Łucznictwo historyczne
Wiadomość wysłana przez: Adam on Październik 08, 2018, 09:35:01 am
Musimy tylko uważać, żeby z tego jakieś wunderwaffe nie wyszło.


Tytuł: Odp: Łucznictwo historyczne
Wiadomość wysłana przez: Bayard on Październik 08, 2018, 12:07:01 pm
Jeśli będziemy chcieli zatrzymać i tylko lekko modyfikować mechanikę z mojej gry, to można takie strzały oddać poprzez karty :) Raczej mi się też wydaje, że łuczników, którzy osiągali taką szybkostrzelność i potrafili takie triki wykonywać, było stosunkowo niewielu, więc to by były zdolności specjalne jakiś pojedynczych żołnierzy, a nie każdego łucznika w grze :)