Yelonky

Historia i wargaming => Wojna secesyjna => Wątek zaczęty przez: Bayard on Czerwiec 26, 2018, 12:31:51 pmTytuł: Źródła, materiały, ciekawe linki
Wiadomość wysłana przez: Bayard on Czerwiec 26, 2018, 12:31:51 pm
Zbiór chyba wszystkich numerów "Confederate Veteran", czasopisma dla weteranów Południa z wieloma ciekawymi informacjami i świadectwami naocznych świadków:
http://onlinebooks.library.upenn.edu/webbin/serial?id=confedvet


Tytuł: Odp: Źródła, materiały, ciekawe linki
Wiadomość wysłana przez: Adam on Lipiec 01, 2018, 08:59:57 pm
Spróbuj to przeczytać:
http://www.civilwarhome.com/records.htm
http://collections.library.cornell.edu/moa_new/waro.html
Jeżeli dobrze pamiętam, samych dokumentów wojskowych ok.130 tys. stron.
Jakbyśmy mieli 10% tego do napoleońskiego, ile by to spraw załatwiło.  ;)


Tytuł: Odp: Źródła, materiały, ciekawe linki
Wiadomość wysłana przez: Bayard on Lipiec 02, 2018, 09:41:42 am
Super! Dzięki, Adamie, nie znałem tego  ;D


Tytuł: Odp: Źródła, materiały, ciekawe linki
Wiadomość wysłana przez: Bayard on Lipiec 18, 2018, 12:07:45 pm
Bardzo ciekawy wykład głównie o trzecim dniu bitwy pod Gettysburgiem, ale też poświęcający trochę uwagi dniom wcześniejszym oraz pewnym ogólnym zasadom prowadzenia wojny w teorii i praktyce (sporo cytatów z Jominiego):

https://www.youtube.com/watch?v=O9gP4mGsvFI

Mimo że trwa to ponad półtorej godziny, to zachęcam do obejrzenia, w paru kwestiach daje do myślenia. M. in. przedstawia ciekawą teorię, dlaczego Lee nie zgodził się z Longstreetem w kwestii obejścia lewego skrzydła Unii. Zdaniem prowadzącego była to ważna kwestia psychologiczna- nazywa to w wykładzie sytuacjami "złotego mostu" i "żelaznego płotu". Obchodząc flankę Unii, Konfederaci zmusili by Jankesów do walki, a Jankesi byli by bardziej zdeterminowani, gdyż nie mieli by innego wyjścia, przez co walka była by, zdaniem Lee, bardziej zaciekła, a jej wynik, przy większej determinacji Północy, niepewny (sytuacja "żelaznego płotu"). Atakując skrzydła, a potem, trzeciego dnia, centrum Unii, Lee dawał Meadeowi możliwość wycofania się i liczył na to, że mając bezpieczną opcję odwrotu, Meade nie będzie się bronił tak zaciekle i odpowiednio naciśnięty skorzysta z tej możliwości ("złoty most").

Kolejna ciekawostka dotyczy samej szarży Picketta- prowadzący analizuje punkty orientacyjne na polu bitwy i dochodzi do wniosku, że słynna "kępa drzew" na Grzbiecie Cmentarnym była w tamtym czasie prawie niewidoczna z pozycji Konfederatów i nie mogła służyć za odpowiedni drogowskaz, w przeciwieństwie do Zagajnika Zieglera (na zdjęciach wykonanych 16-19 lat po bitwie widać kępę drzew i nie jest ona zbyt wysoka, a w dniu bitwy musiała być jeszcze mniejsza; brak niestety wcześniejszych fotografii tego miejsca).

Generalnie sporo ciekawych koncepcji i przykładów. Na niektóre oczywiste kwestie też rzucone jest inne światło, przez co kilka rzeczy mi się rozjaśniło. Polecam ;)


Tytuł: Odp: Źródła, materiały, ciekawe linki
Wiadomość wysłana przez: Bayard on Lipiec 20, 2018, 08:28:01 am
Kolejny ciekawy wykład, tym razem o McCellanie, kampanii w Marylandzie i bitwie pod Antietam: https://www.youtube.com/watch?v=WPM4SeXaIuY
Ciekawa analiza prawdziwego znaczenia przechwyconego słynnego rozkazu specjalnego 191, dokładna analiza liczebności Armii Potomaku na polu bitwy i kilka innych smaczków.