Yelonky

Historia i wargaming => Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych => Wątek zaczęty przez: maciek on Styczeń 15, 2013, 11:27:42 pmTytuł: Brytyjczycy a walka w szyku luźnym
Wiadomość wysłana przez: maciek on Styczeń 15, 2013, 11:27:42 pm
British skirmishers.

Opinia autora strony.
The British well-drilled regulars were humiliated by American farmers, militia and Indians fighting in lose order. The american experience made a profound impact and resulted in tactical and organizational changes in the British army. But still the quality of the British skirmishers (except the 60th and 95th Regiment) was below their French counterparts.

To jest obiegowa opinia i jednocześnie jeden z największych błędów popełnianych przy analizie Wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Prawda jest taka, że to Brytyjczycy wyszkolili całą swoją piechotę w działaniu w szyku luźnym, a Amerykanie w większości walczyli w szyku zwartym. Poza kilkoma przypadkami małych starć, w których uczestniczyli jacyś na wpół dzicy koloniści z obrzeży cywilizacji (np. King's Mountain) Brytyjczycy nigdy nie zostali "humiliated" z powodu swojej taktyki.


Tytuł: Odp: Brytyjczycy a walka w szyku luźnym
Wiadomość wysłana przez: Alecki on Styczeń 16, 2013, 12:32:01 am
A w oparciu o co postawili na rozwój lekkich jednostek ?
Czy nie w oparciu o swoje doświadczenia z walk w Ameryce ?
Nie chodzi mi tylko o wojnę z koloniami ale też wszelkie inne starcia jakie toczyli, czy to z Francuzami czy też Indianami w terenie odmiennym niż ten na polach bitew w Europie. Podczas wojny siedmioletniej na europejskich polach walki [pomimo występujących walk tyralierskich] nie zaistniała chyba aż tak duża potrzeba specjalizacji sił lekkich ?
Potem mieli też do czynienia z tyralierą francuską podczas wojen rewolucyjnych.
Zakładam, że na półwysep "jechali" już z dopracowaną metodą walki ogniowej którą zamierzali zastosować na Francuzach znając ich wady i zalety.


Tytuł: Odp: Brytyjczycy a walka w szyku luźnym
Wiadomość wysłana przez: maciek on Styczeń 16, 2013, 10:54:45 am
Nie rozstrzygam skąd wzięła się ich taktyka w wojnach napoleońskich.
Po prostu zauważyłem zdecydowanie nieprawdziwe zdanie i nie chciałem, żeby na naszym forum, które jest kagankiem oświaty, rozświetlającym mroki polskiego wargamingu, utrwalały się fałszywe opinie.


Tytuł: Odp: Brytyjczycy a walka w szyku luźnym
Wiadomość wysłana przez: Adam on Styczeń 16, 2013, 01:09:42 pm
Zapomniałeś dodać:  ;) i  :D


Tytuł: Odp: Brytyjczycy a walka w szyku luźnym
Wiadomość wysłana przez: Alecki on Styczeń 16, 2013, 02:58:01 pm
na naszym forum, które jest kagankiem oświaty, rozświetlającym mroki polskiego wargamingu,
Czuję się doceniony.
Maćku łechtasz moje ego :)